kapat ikonu

Yeşil pasaport nasıl alınır? İhracatçılar için limit düşürüldü!

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile yeşil pasaportta ihracatçılar için limit düşürüldü. Peki yeşil pasaport kimlere verilir? Yeşil pasaport almak için yeni limit ne?

  • Ekonomi
  • 14 Kasım 2019 13:54
  • Son Güncelleme: 14 Kasım 2019 13:55

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile artık ihracatçılar da yeşil pasaport alabilecek. Peki yeşil pasaport kimlere verilir? Yeşil pasaport almak için ne yapmalı? Yeşil pasaport nasıl alınır? Tüm bu soruların cevapları haberimizde…

İhracat yapan firmanın yetkilisine yeşil pasaport verilmesi için öngörülen tutar değişti ve 500 bin dolara indirildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu rakam, daha önce yıllık 1 milyon dolar olarak belirlenmişti.

Yeşil pasaport ile çok sayıda ülkeye vizesiz giriş

Yeşil pasaport yani diğer adıyla ‘hususi pasaport’ devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilmekte. Bu pasaport türü ile birlikte birçok ülkeye belirli gün sayısı ile sınırlı olmak üzere vizesiz giriş yapılabiliyor.

Yeşil pasaport kimlere veriliyor?

Yeşil pasaport (hususi pasaport), devlet kuruluşunda memur statüsüne sahip olan ve Emekli Sandığı’na kayıtlı kişilere veriliyor. Öte yandan TBMM eski üyeleri ve eski bakanlara, birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan ya da emekli olmuş memur ve diğer kamu görevlilerine, Büyükşehir il ve ilçe başkanlarına (görev süreleri boyunca), birinci dereceden emekli olan eski belediye başkanlarına, devlet sporcularına, belirli şartlara tabi olmak üzere özelleştirilen Türk Telekom, T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarına yeşil pasaport alma hakkı sunuluyor. Ayrıca söz konusu bu kişilerin 25 yaşını aşmamış çocuklarına ve eşine de yeşil pasaport veriliyor. İhracatçıya verilen yeşil pasaportta süre uzatılıyorİhracatçıya verilen yeşil pasaportta süre uzatılıyor

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol