kapat ikonu

Yatırımcıların işini kolaylaştıracak yasa geliyor! İşte detaylar...

Yetkililer, yatırımı kolaylaştıracak bir yasa yapılması için harekete geçti.

  • Finans
  • Yatırım
  • 29 Temmuz 2019 09:41
  • Son Güncelleme: 29 Temmuz 2019 09:49

Yatırımcıları sevindirecek bir haber geldi. Alınan bilgilere göre; yetkililer, özel yatırımları teşvik edecek, engelleri kaldıracak, süreci hızlandıracak bir yasa olmadığını belirtirken, bu anlamda yatırımı kolaylaştıracak bir yasa yapılmasının kaçınılmaz olduğunu dikkati çekti.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; bu kapsamda mevzuat nedeni ile her yatırımcıya ayrı uygulamalar yapılmasının önüne geçilecek. Aynı süreçte tüm mevzuat da yatırımcı ve yatırım açısından taranacak.

Özelleştirilmiş teşvik mekanizmaları denenecek

Söz konusu düzenleme için, geçtiğimiz hafta mecliste yasalaşan 11. Kalkınma Planına bir hüküm konuldu. Bu hükmün kısa sürede içinde uygulamaya gireceği ve yeni dönemde yatırım yasası için çalışmaların başlatılacağı belirtiliyor. Özel sektör yatırımını kolaylaştıracak temel bir yasa düzenlemesinin yanı sıra, öngörülebirliği artıracak çalışmalar da yapılacak. Bürokrasi bunun için genel bir mevzuat yenileme çalışması yürütüleceği bilgisini verdi. Bu çalışmada şeffaflığın artırılması, yatırımcıların güveninin artırılması, aleyhe hükümlerin geçmişe yürümezliğinin garanti altına alınması ve yatırımların hızlanmasının önündeki engellerin kaldırılması esas amaç olacak. Yatırımcının karşısında, kamudan tek bir noktada muhatap çıkacak. Böylece işlerin hızlandırılması sağlanacak. İmalat sanayiinde yüksek katma değer yaratan komple yeni yatırımların çekilebilmesi için de aktif tanıtım, müzakere ve özelleştirilmiş teşvik mekanizmaları denenecek.

Yabancılar ne kadar yatırım yaptı?

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) son çalışmasına göre, Mayıs 2019 itibariyle, yıllıklandırılmış veriye göre, yabancıların yurt içine yönelik doğrudan yatırımı yaklaşık 13.1 milyar ABD doları seviyesinde oldu. Türkiye’den giden doğrudan yatırımlar ise aynı dönemde 3 milyar dolar oldu. 2002-2019 dönemini kapsayan kümülatif verilere göre ise, gelen doğrudan yatırımlar yaklaşık 157 milyar dolar oldu. Bu rakamın yüzde 61.8’i hizmetler sektörüne, yüzde 37.9’u sınai sektörlere ve yüzde 0.3’ü de tarım sektöründeki yatırımlara aktarıldı. 2019 Ocak-Mayıs döneminde ise, gelen doğrudan yatırım 2.4 milyar dolarda kaldı. Ocak-Mayıs döneminde giden doğrudan yatırım da 1.6 milyar dolar seviyesinde oldu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol