kapat ikonu

VİOP nedir? Yatırımı nasıl yapılır?

Türk halkı yatırım için kendisine güvenli bir liman arıyor. Bu yatırım araçlarından biri de VİOP'tur. Peki VİOP nedir ve yatırımı nasıl yapılır? Hepsi haberimizde...

Vatandaş elindeki sermayesiyle, sermayenin büyüklüğü ölçüsünde çeşitli alanlarda yatırımlar yapıyor. Bu alanlar altın piyasası, döviz piyasası veya borsada hisse senedi almak gibi çeşitli ve farklı alanlardır. Bu yatırım alanlarından biri de VİOP’tur. İnsanlar bu konu hakkında araştırmalar yapıp VİOP yatırım alanı olabilir mi, para kazandırır mı, güvenli bir yatırım alanı mıdır gibi soruların cevabını arıyor. Biz de vatandaşların bu sorularına cevap niteliğinde bir yazı hazırladık. İşte VİOP’la ilgili bilinmesi gereken her şey.

VİOP nedir? Yatırımı nasıl yapılır?-1

VİOP nedir?

VİOP, “Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası”nın kısaltılmış halidir. Tanım olarak, VİOP ya da VİOP Piyasaları, sermaye piyasasında ekonomik bir değeri olan para, mal, hisse senedi vs. gibi çeşitli araçlar üzerinde vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin elektronik ortamda alınıp satılması işlemidir. Borsa İstanbul üzerinden hizmete sunulan kaldıraçlı bir yatırım alanıdır.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri, kısa adıyla VİOP’ta işlem gören ve herhangi bir maddi değer taşıyan, fiyatı önceden belirlenmiş bir sermaye piyasası aracını, bir malı, kıymeti olan madeni, dövizi, ekonomik veya finansal göstergeyi alma – satma yükümlüğü veren bir sözleşmedir. Sözleşme içerisinde bütün bu alım – satım araçlarının fiyatı ve vadesi önceden belirlenmiştir. Bu şartla alımı-satımı yapılan bütün sermaye araçlarını kapsamaktadır

Opsiyon, bankacılıkta bir borç senedinin ödenmesi için vade tarihinden başlayarak tanınan iki günlük ek süre. Bir başka ifadeyle ticarette, bir alışverişin karara bağlanması için genellikle satıcının alıcıya tanıdığı belirli süre olarak bilinir.

Opsiyon sözleşmeleri, opsiyonu alan tarafa opsiyon pirimi ödeme karşılığında fiyat ve vadesi önceden belirlenmiş bir malı, bir ekonomik veya finansal göstergeyi, değerli madenleri, dövizi veya sermeye piyasası aracı olan her şeyi alma – satma hakkı veren ve bu ürünleri satan tarafı yükümlü ve sorumlu tutan bir sözleşmedir. Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır?Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır?

Kaldıraçlı Piyasa işlemleri ise, düşük miktarda teminatlarla büyük posizyonların alınabileceği işlemlerdir. Bu işlemler büyük oranda risk içerir. Çünkü bu işlemler de kar elde edilebileceği gibi zarar etmek de mümkündür. Büyük oranda risk içermesinin sebebi yatırılan paranın tamamının kaybedilme olasılığındandır. Enflasyon nedir? Düşerse ne olur?Enflasyon nedir? Düşerse ne olur?

VİOP’un kısa tarihçesi

VİOP, 21 Aralık 2012 tarihinde kurulmuş ve ilk olarak Pay Vadeli İşlem ve Pay Opsiyon Sözleşmeleri ile ilk işlemine başlamıştır. 5 Nisan 2013 tarihinde de Endeks Opsiyon sözleşmeleri işleme açılmıştır. Bu tarihlerden itibaren yatırımcılar finansal araçları daha güvenli bir şekilde kullanmaya başlamıştır.

Yatırımcıya sunulan bu sözleşmeler düşük işlem maliyeti, kaldıraç, farklı alanlarda işlem yapma imkanı, arbitraj ve risklerden korunma alanlarında birçok faydalanma imkanı sunulmuştur.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası İzmir’de 2005 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Mayıs 2013 tarihinde Borsa İstanbul VOB’un %100 hissedarı olmuştur. Ağustos 2013 tarihinde ise VOB-VİOP birleşmiş ve bu tarihten sonra bütün sözleşmeler VİOP çatısı altında işlem görmeye başlamıştır.

Bu birleşme katılımcılara düşük maliyet, etkin faaliyet, geniş yelpaze ve piyasa erişimi, likidesi yüksek Pazar ve yüksek teminat verimliliği avantajları sağlamıştır.

VİOP’ta nasıl işlem ve yatırım yapılır?

VİOP ‘ta işlem yapmak için yapılması gereken ilk işlem VİOP üyeliği bulunun bir aracı kurum ya da herhangi bir bankada hesap açtırmak olacaktır. Bu sistemde emirler ve eşleştirmeler elektronik sistem üzerinden yapılır. Katılımcının verdiği emirler üye kurumlar tarafından uzaktan erişim bağlantıları aracılığıyla borsaya iletilir. Emirler aracı kurumlar aracılığıyla yapılabileceği gibi mobil uygulamalar, web siteleri ve veri yayın ekranları gibi araçlarla da ulaştırılabilir.

Risk bildirim formunun imzalanması gerekir. SPK’nın belirlediği risk bildirim formu, aracı borsa kurumu üzerinden işlem yapılacaksa mutlaka doldurulması gerekir.

Alım – satım kararı verilmeli. Piyasa değerlerini iyi analiz edip değerlendirme işlemleri yaptıktan sonra yatırım kararı aldıysanız aracı kuruma alım – satım emri vermeniz gerekir.

Yapılacak işlemler için hesapta teminat bulunmalıdır. Bunun için piyasa analizleri yapılıp yatırım kararı alındıktan sonra Takasbank tarafından belirlenen miktarda teminat hesaba yatırılır.

Yatırım ya da alım-satım emirleri aracı kuruluş aracılığıyla yapılmalıdır. Aracı kuruma verilecek emirler eksiksiz ve net olmalıdır. Bunun için net olması gereken konularda şunlardır:

Kaç adet sözleşmenin alınıp/satıldığı, alınıp satılan sözleşmeyi, sözleşmeyi almak – satmak için istenilen fiyatı, verilen emir türünü, yöntemini ve süresini kesin ve net olarak aracı kuruluşa bildirmek gerekiyor.

VİOP nedir? Yatırımı nasıl yapılır?-2

VİOP yatırımı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Öncelikler VİOP nedir bunun iyi bilinmesi gerekir. Yukarıda bundan detaylıca bahsetmiştik.
 • Vadeli işlem nedir bundan da bahsetmiştik. Bunun da bilinmesi gerekir. Kısaca teslimatı ve ödemesi ileri bir tarihte yapılacak araçların şimdiden alınıp satılmasıdır.
 • VİOP’un nasıl oynandığının, alımının satımının nasıl yapıldığı bilinmelidir.
 • VİOP kaldıraç oranları kesinlikle bilinmelidir. Bu da sözleşme ve borsanın belirlediği teminat miktarına göre değişir. Bunların da bilinmesi gerekir.
 • Vadeli işlem sözleşmeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalı. Alınıp satılan değerler hakkında bilgi sahibi olunmalı. Sonradan problemler yaşanmaması için.
 • VİOP başlangıç teminatları hakkında bilgi ve fikir sahibi olunmalıdır. Hesaptaki para miktarları teminat miktarları bilinmelidir.
 • VİOP komisyon oranlarının bilinmesi de gerekir. Bu komisyonlar karlılığın üzerinden belirlenen oranlardır. Bu da yapılacak kar açısından önemlidir.
 • Son olarak VİOP aracı kurumların iyi bilinmesi ve araştırılması gerekir. Aracı kurum olmadan VİOP işlemi yapılamaz bu yüzden en iyi imkanı ve olanağı sunan aracı kurumla anlaşma sağlanmalıdır.

VİOP yatırımının avantajları

 • VİOP bir vadeli işlemdir. Vadeli işlemler, yatırımcıyı faiz, kur ve fiyat risklerine karşı koruma imkanı sunar. Bunun için yatırımcı bu risklere karşı daha rahat olur.
 • VİOP yüksek likidite imkanı sunar. Borsaların geniş yelpaze ve geniş pazarından dolayı likiditesi de geniştir.
 • VİOP kaldıraç imkanı sunuyor. Kaldıraç etkisi yatırımcıya sözleşmenin reel değeri kadar yatırım yapmadan başlangıçta küçük teminatlarla büyük pozisyon imkanı sunmaktadır.
 • VİOP’ta işlem gören varlıklardan kazanılan karlardan %0 vergi alınır yani vergi alınmaz. Bu da yatırımcının karını artırır.
 • Borsa etkisi ve VİOP olanakları çeşitli portföy imkanları sunar. Bir alanda yapılan yatırımın zarar etmesi halinde farklı alana yatırım yapıp kar etme olanağı sunar.
 • İki yönlü kazanç sağlanabilir. Yükselen piyasadan kazanç sağlandığı gibi düşüş piyasasından da gelir elde etme imkanı sunuyor.
 • Gün içinde yapılan karla pozisyon artırma imkanı sunuluyor.
 • Yatırım için düşük teminat yeterlidir. Büyük teminatlara gerek yoktur.
 • Yatırılan teminat pozisyon alınmasa bile Takasbank’la nemalanmaya devam eder.
 • İşlemler Takasbank garantisindedir. Alıcıya satıcı gibi, satıcıya alıcı gibi hareket ederek karşı taraf risk garantisi sağlar.

VİOP işlem saatleri

Borsa İstanbul çatısı altında işlem gören VİOP piyasası çalışma saatleri hafta içi her gün sabah saat 09:30 da başlar, akşam saat 18:15’te biter. Bu saatler dışında işlem yapılamaz.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol