kapat ikonu

Van depremi ne zaman oldu? Depremde kaç kişi hayatını kaybetti?

Bugün Türkiye'yi derinden etkilen Van depreminin yıldönümü. Peki Van depremi ne zaman oldu, depremde kaç kişi hayatını kaybetti.

  • Gündem
  • 23 Ekim 2019 11:32
  • Son Güncelleme: 27 Ekim 2019 18:27

Bugün Türkiye için kara bir gün olan Van depreminin yıldönümü… Peki Van depremi ne zaman oldu? Depremde kaç kişi hayatını kaybetti? Herkes bu bilgileri arıyor. Van’da onlarca insanın ölümüyle, binlerce binanın ağır hasar almasıyla sonuçlanan depremin bugün 8. yıldönümü. Depremde; Hakkari, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Kars, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi çevre illerde sarsılmıştı. Van depreminde hayatını kaybeden vatandaşlar, bugün anılıyor. Vatandaşlar, 23 Ekim Van depremi ne zaman oldu, kaç kişi öldü? Sorusunun cevabını merak ediyor.

23 Ekim 2011’de gerçekleşen 7.2 büyüklüğündeki deprem bugün en fazla konuşulanlar arasında yer aldı. Merkez üssü Van olan ve çevredeki birçok ilde hasar ortaya çıkaran depremin üzerinden tam 8 yıl geçti.

Van depremi ne zaman oldu? Depremde kaç kişi hayatını kaybetti?-1

Van Depremi ne zaman oldu, kaç kişi öldü?

Van’ın Tabanlı Köyü’nde 23 Ekim 2011 tarihinde gerçeklşen 6,7 büyüklüğündeki depremde 604 vatandaş hayatını kaybetti. 4 binden fazla yaralının olduğu depremde, sarsıntı sonrası 2262 bine yıkılmıştı.

Van’ın merkez üssü olduğu depremden; Hakkari, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Kars, Muş, Bitlis, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi iller de etkilendi. Depremin hissedildiği bölgelerde binalar yıkıldı, elektrik ve telefon hatları da kesildi.

Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan depremin, Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu’da yaşanan en şiddetli deprem olduğu kaydedildi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol