kapat ikonu

UYARSİS ile depremler anında bildirilecek!

BTK, doğal afet durumlarında vatandaşların en kısa zamanda bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla UYARSİS'i hayata geçiriyor.

  • Teknoloji
  • 24 Ocak 2020 12:38
  • Son Güncelleme: 24 Ocak 2020 12:42

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), doğal afet durumlarında vatandaşların en kısa zamanda bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla UYARSİS'i hayata geçirmeyi planlıyor. Uygulamanın detaylarının netleştirildiği taslak ve yönetmelik hazırlandı.

“EN GEÇ BİR DAKİKA İÇİNDE MESAJ GÖNDERİLECEK”

Hürriyet gazetesinin haberine göre BTK, afet ve acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda, vatandaşların uyarılmasını sağlayacak olan UYARSİS'i kurmakla yükümlü olacak. Uyarılar için ise CMAS (Ticari Mobil Uyarı Sistemi), CBS (Hücresel Yayın), SMS (kısa mesaj) ve çağrı öncesi anonsu gibi yöntemler kullanılacak. Yönetmelik gereği, SMS gönderim kapasitelerini artıracak olan operatörler, acil durum mesajını, belli bir bölgede kullanıcıların tamamına en geç bir dakika içerisinde ulaştırmakla yükümlü olacak. Operatörlerden, yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından üç ay içerisinde sistemlerini UYARSİS'e uyumlu hale getirmeleri istenecek.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol