kapat ikonu

Türkiye, ABD'den ne kadar Doğrudan Yabancı Yatırımcı çekti?

Türkiye, 2002’den bu yana ABD’den 12 milyar dolarlık Doğrudan Yabancı Yatırımcı çekti.

  • Finans
  • Yatırım
  • 23 Temmuz 2019 16:09
  • Son Güncelleme: 23 Temmuz 2019 16:13

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu, 2018 yılının sonu itibarıyla ABD’nin en fazla ihracat yaptığı 15. ülke, en fazla ithalat yaptığı 4. ülke olduğunu, 2002’den bu yana Türkiye’nin ABD’den 12 milyar dolar Doğrudan Yabancı Yatırımcı (FDI) çektiğini açıkladı.

“15 milyon dolarlık bir artış yaşandı”

Yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekmek için ülkenin kurumsal bir parçası konumunda olduklarını dile getiren Dağlıoğlu, uluslararası yatırımcıların kendilerine Türkiye’de yatırımla ilgili sorunlarını çözmek için başvurabildiğini bildirdi.

Dağlıoğlu, çeşitli sektörlerden gelen yatırımcıya ve iş adamlarına koordinasyon ile destek sağlamaya çalışıldığını ifade eden Dağlıoğlu, "Uluslararası yatırımcıları bakanlarımızla, bölgesel yöneticilerimizle ve diğer kamu kurumlarıyla buluşturmaya hazırız. Doğrudan yabancı yatırım açısında bakacak olursak, 2002 öncesinde, toplam doğrudan yabancı yatırım miktarı sadece 15 milyar dolardı. Geçtiğimiz 17 yıl içerisinde bu miktarı 210 milyar dolara çıkarabilmeyi başardık. 2018 yılı Türkiye açısından çok verimli bir seneydi. Türkiye olarak 13 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımı çekmeyi başardık. Bir önceki seneye göre 15 milyon dolarlık bir artış yaşandı” dedi.

“Türkiye, ABD’den 12 milyar dolar FDI çekti”

Türkiye ve ABD arasında uzun süreli bir ortaklık ve iş birliği bulunduğunu vurgulayan Dağlıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“İhtiyaçların ve önceliklerin ekonomik ve ticari alanlara uygun şekilde ilerlediğine inandıklarını belirten Dağlıoğlu, "2018 yılı sonu itibariyle, ABD, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 15’inci ve ithalat yaptığı 4’üncü ülke oldu. 2002 yılından bu yana Türkiye, ABD’den 12 milyar dolar FDI çekti. Türkiye‘de bin 800’den fazla ABD’li firma var ve bu rakamın 2019 yılında artacağına inanıyorum.”

“Erdoğan, geçen yıl iki yuvarlak masa toplantısı yaptı”

Dağlıoğlu, ABD’den gelen yatırımlara verilen önemin bir işareti olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl 2 yuvarlak masa toplantısı düzenlediğini anımsatarak, "Bunların ilki 2018 Eylül’de Ankara’da ve diğeri de 2019 Şubat’ta gerçekleştirildi. Aynı zamanda bu yılın ilk haftasında Başkan Erdoğan, Türkiye’de PepsiCO’nun altıncı fabrikasının açılışını yaptı. Tüm bu toplantılarda Başkan Erdoğan iki ülke arasında uzun süreli ekonomik iş birliğinin önemi vurguladı” dedi.

Dağlıoğlu, Türkiye’de yatırım yapmak için birçok sebep bulunduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin güçlü alt yapıya sahip borsaya, jeostratejik ülke olarak anahtar sektörler için uluslararası bir merkeze ve genç eğitimli demografik nüfusla desteklenen modern bir ekonomiye sahip olmasının Türkiye’nin yatırım konumu güçlendirdiğini sözlerine ekledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol