kapat ikonu

Türk Telekom satıldı mı? Türk Telekom hisseleri kime satıldı?

Türk Telekom hisselerinin yüzde 55'ini elinde bulunduran Levent Yapılandırma AŞ., hisselerin satışı için ABD merkezli Morgan Stanley bankasına yetki verdi.

  • Teknoloji
  • 14 Kasım 2019 16:57
  • Son Güncelleme: 14 Kasım 2019 17:02

Türk Telekom hisselerini elinde bulunduran bankalar, şirketin satışı için bir ABD’li yatırım bankasına yetki verildiğini duyurdu. Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesini elinde bulunduran Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş. hisselerini satışa çıkacağını duyurdu. Akbank ve Garanti BBVA’nın da aralarında bulunduğu bankalar, KAP’a yaptıkları açıklamada; Türk Telekom’un satışı için ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley’e yetki verdiklerini açıkladı.

TÜRK TELEKOM SATIŞA MI ÇIKARILDI?

Türk Telekom hisselerini elinde bulunduran bankalar tarafından KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.'nin (LYY) veya LYY sahipliğindeki yüzde 55'lik Türk Telekomünikasyon A.Ş. paylarının satışı amacıyla Morgan Stanley & Co. Intenational plc. (Morgan Stanley) satış danışmanı olarak yetkilendirilmiş olup, bu kapsamda satış ile ilgili gerekli çalışmalar ve potansiyel yatırımcılarla görüşmeler başlatılacaktır. Satış sürecinde Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yerel danışman olarak görev alacaklardır."

Toplam 12 banka tarafından devralınan Türk Telekom için 2018 yılında ortaklaşa kurulan Levent Yapılandırma, elinde bulunan yüzde 55’lik hisselerin satışı için ABD merkezli Morgan Stanley bankasına yetki verdi.

TÜRK TELEKOM’UN DEĞERİ NE KADAR?

Ülkemizdeki en köklü telekominikasyon şirketlerinden olan Türk Telekom’un şu andaki değeri 20 milyar TL’dir. Türk Telekom’un hisselerinde pay sahibi olan şirketlerin ortaklık yapısı şu şekildedir:

  • Levent Yapılandırma yönetimi yüzde 55
  • T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı yüzde 25
  • Borsada halka açık pay yüzde 15
  • Türkiye Varlık Fonu yüzde 5

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol