kapat ikonu

Turizmde uzun vadede hedef 100 milyon turist

Türkiye’nin kültürel varlığını ortaya çıkarmak için kolları sıvayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hedefi uzun vadede 100 milyon turist.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel varlığını ortaya çıkarmak için kolları sıvadı. Bakanlık, Türkiye’nin dış tanıtımı için Anadolu medeniyeti kültürel havzası üzerine yeniden kurguluyor. Yeni Şafak’tan Yasemin Asan’ın haberine göre bu kapsamda Yunus Emre Enstitüsü, kültür tanıtımına destek olacak. Türkiye’ye daha fazla turist çekmek için bakanlık, tanıtma memurlarının profilinin yükselmesi için çalışmalar gerçekleştirecek. Bununla birlikte turizmde 100 milyon turist hedefine ulaşılması planlanıyor.

2019 yılı hedefi 50 milyon turist

46 milyona yakın yabancı turistin geldiği Türkiye’nin turizmdeki hedefi 100 milyon turist. Türkiye’nin bu yılki turizm hedefi, 50 milyon yabancı turist, 40 milyar dolar civarında bir gelir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel varlığını gün yüzüne çıkaracak. Her ilin kültürel kimliği öne çıkarılacak. Gizli kalmış kültürel varlık turistlerle buluşturulacak. Bakanlık, kültür turizminde eksiklikleri tespit edecek.

Yunus Emre Enstitüsü’nden kültüre destek

Bakanlığın, yurtdışında tanıtma müşavirliği bulunuyor. 40 civarındaki tanıtma ofisleri ‘yurtdışından Türkiye’ye nasıl bir turist getirilir’ şeklinde çalışmasını sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı sistemi ile Yunus Emre Enstitüsü, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı. Yunus Emre, yurtdışındaki faaliyetlerinin, üst koordinasyon içerisinde kültür tanıtımına destek olacak. Turizm müşavirlikleri Yunus Emre’nin ofisleri, aynı binada çalışmalarına devam edecek. Böylelikle birçok yerde de bu iki kurum birbirleriyle buluşmayı, birleşmeyi kendiliğinden sağlamış olacak.

Memura yüksek profil

Türkiye’ye daha fazla turist çekmek için Bakanlık, içerisindeki tanıtma memurlarının profili ve bunların yapılanmalarını yeniden yapacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, talimatıyla Türkiye’yi dışarıda kültürel etkinlikler ve kültürel tanıtım zemini sunulacak. Böylece kültür köprüsü kurarak, Avrupa’yla ve yurt dışıyla kültür köprüsü oluşturulacak.

Anadolu medeniyetleri yeniden kurgulanacak

Türkiye’de UNESCO’nun tescil ettiği ve dünya mirası olarak ilan ettiği 18 tarihi saha var. Bu yıl Göbeklitepe yılı ilan edildi, bu tarihi alanların içinde Troya, Çatalhöyük bulunuyor. Türkiye’de çok fazla kültür zenginliği yer alıyor. Turizm Bakanlığı dış tanıtımını bu Anadolu medeniyeti kültürel havzası üzerine tekrar kurgulanıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol