kapat ikonu

Tüpraş üretimini artırmaya devam ediyor

Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (Tüpraş), üretimini 2019 yılında yüzde 9'luk artışla, 28,1 milyon tona çıkardı.

  • Finans
  • Petrol
  • 13 Şubat 2020 11:06
  • Son Güncelleme: 13 Şubat 2020 11:18

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (Tüpraş), 2019 yılının son çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamaya göre, 2019 yılının son çeyreğinde yüzde 96,2 oranında bir kapasite kullanımıyla 6,9 milyon ton üretim gerçekleştirilmiş ve Tüpraş'ın yurt içi satış miktarının 5,3 milyon ton, toplam satış miktarının ise 7 milyon ton olduğu açıklanmıştır.

ÜRETİMDE 2018’E GÖRE YÜZDE 9,4’LÜK ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

Yine şirketten yapılan açıklamaya göre, üretim 2018 yılına göre yüzde 9,4 oranında bir artışla 28,1 milyon ton, toplam satışların 29,2 milyon ton olarak gerçekleştiği ve bu dönemde şirketin toplam cirosunun 89,6 milyar liraya ulaştığı bilgisine yer verilmiştir.

Yapılan açıklamanın devamında, küresel ekonomide yaşanan yavaşlama ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle petrol üretimine olan talebin az olması bunun da rafinaj karlılığı üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğu belirtilerek, "Yılın son çeyreğinde OPEC+ arz kısıt kararlarının yanı sıra İran ve Venezuela'ya yönelik süregelen yaptırımlar sebebiyle ağır ham petrol arzı azaldı. Tüpraş, zayıf rafineri karlılığı ortamında dördüncü çeyrek itibariyle 61 milyon lira faaliyet karı elde etti. Tüpraş'ın dördüncü çeyrek net karı 186 milyon lira olarak gerçekleşti." ifadeleri kullanıldı.

TÜPRAŞ, TÜRKİYE'DE LİDER, AVRUPA'DE ÖNDE GELEN RAFİNERİLER ARASINDA

Tüpraş’tan yapılan yazı açıklamaya göre, İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi'ndeki bakım ve iyileştirme çalışmasının yeni tamamlandığı ve tesisin emniyetli bir şekilde tam kapasite üretime başladığı belirtilerek, bu kapsamlı çalışmalara rağmen Tüpraş, Türkiye'nin akaryakıt ihtiyacında hiçbir aksaklığa mahal vermeden karşılamaya devam etmiştir açıklamasında bulunuldu.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmiştir: “Türkiye'nin lider, Avrupa'nın önde gelen rafinerileri arasında yer alan Tüpraş, 2019 yılında uluslararası piyasa fırsatlarını yakından takip ederek ithalat ve ihracat operasyonlarına yardımcı olmak, ikmal ve satış zincirinden ilave değer kazanabilmek amacıyla Londra'da ofis kurdu. Tüpraş, Londra Ofisi'nin de katkısıyla küresel enerji piyasalarına entegrasyonunu güçlendirmeyi hedefliyor." ifadeleri kullanılmıştır.

EKOMOMİK GELİŞMELER SEKTÖRÜ ETKİLEDİ

Tüpraş’ın yaptığı açıklamada, 2019 yılında küresel ekonomideki belirsizlikler ve yavaşlama beklentilerinin petrol üretim talepleri üzerinde olumsuz etki yarattığı belirtilerek "Ekonomideki dalgalanmaya jeopolitik gelişmelerin de eklenmesiyle ağır ham petrol arzı gerilerken, artan maliyetler rafinaj sektörü karlılığını olumsuz yönde etkiledi. Zayıf seyreden operasyonel karlılığa ek olarak artan finansman giderlerinin de etkisiyle net kar yüzde 86 düşüşle 526 milyon lira oldu." açıklamalarına yer verildi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol