kapat ikonu

Tüm zamanların rekoru kırıldı! Bu yıl ne kadar Rus turist geldi?

Türkiye’nin turizm cenneti Antalya’da 2019 yılının 1 Ocak ile 31 Ekim dönemleri arasında 5 milyon 414 bin 602 Rus turist ağırlanarak tüm zamanların rekoru kırıldı.

Özellikle Alman ve Rus turistlerin uğrağı olan Antalya, ağırladığı misafirle rekor kırmaya devam ediyor. Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün Antalya Havalimanı verilerinden derlenen bilgilere göre, 1 Ocak 31 Ekim 2019 tarihleri arasında, şehire gelen yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 17,4 artış gösterdi.

Bu bilgiler ışığında Antalya’ya, bu yıl 31 Ekim’e kadar 14 milyon 136 bin 150 yabancı turistin geldiği ortaya çıktı. Günlük ve aylık bazda gelen yabancı turist sayısında tüm zamanların rekoru kırılırken, şehir en fazla Rus turistler tarafından ziyaret edildi.

Antalya, 2018 yılında toplamda 4 milyon 801 bin, 1 Ocak-31 Ekim döneminde ise 4 milyon 681 bin 299 Rus turist ağırlamıştı. 2019 yılının aynı döneminde ise Rusya’dan Antalya’ya 5 milyon 414 bin 602 ziyaretçi geldi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, Rus turistlerin halen Türkiye’den gitmediğini ve otellerin dolu olduğunu, Rus turist sayısının her geçen yıl daha da arttığını söyledi. Rusya’nın şu anda en önemli ve birinci Pazar olduğunu dile getiren Atmaca, “Bu pazarı 3 yılda buralara getirmek sektörün ve paydaşlarının başarısıdır. Halen talep alan Rus pazarı, kışın da önemini ve artışını gösterecek" dedi.

Turizmde "her şey dahil" sisteminin geliştiricisi Cem Kınay ise Türk turizm tarihinin en güzel yıllarından birinin yaşandığını söyledi.

Antalya’nın 2020’de 20 milyon turist sayısına ulaşacağını ileri süren Kınay, "Turizmciler bu sene gülüyor. Özellikle Antalya ve İstanbul'daki turizmcilerin yüzü gülüyor, keyfi yerinde. Gelen turistlerde rekorlar kırılıyor. Çünkü hem Antalya'da hem İstanbul'da hem de Türkiye genelinde bu sene rakamlar çok iyi” ifadelerini kullandı.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol