kapat ikonu

Trump: Çin ile anlaşma kolay olmayacak

ABD Başkanı Trump, Çin ile geniş kapsamlı bir anlaşma yapmayı düşündüklerini ama böyle bir şeyin kolay olmayacağını söyledi.

  • Dünya
  • 13 Eylül 2019 11:14
  • Son Güncelleme: 13 Eylül 2019 11:46

ABD Başkanı Trump, Çin ile kapsamlı bir ticaret anlaşması tercih ettiklerini ama bunun kolay bir anlaşma olmayacağını, bu durumda geçici bir anlaşma olasılığı olduğunu belirtti.

“Bir anlaşma var ya da bir anlaşma yok”

ABD Başkanı Donald Trump dün Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tamamıyla bir anlaşmayı yapmayı tercih ederim. Çok sayıda analistin geçici bir anlaşma söylediğini görüyorum, bunun anlamı, ilk önce kolay olan maddeleri yapalım. Ama kolay ya da zor diye bir şey yok. Bir anlaşma var ya da bir anlaşma yok. Ama bunun değerlendireceğimiz bir şey olduğunu düşünüyorum" dedi.

İki ülke yetkilileri gelecek hafta bir araya gelecek

ABD'li ve Çinli yetkililerin üst düzey ticaret müzakerecileri arasında Ekim ayı başlarında yapılacak görüşmelerden önce, önümüzdeki hafta Washington'da bir araya gelmeleri bekleniyor. Üst düzey müzakereciler en son temmuz ayında Çin'de yüz yüze görüşmüştü. Trump'tan Fed'e faizleri indir çağrısı!Trump'tan Fed'e faizleri indir çağrısı!

İki taraf görüşmeler öncesinde gerilimi yatıştıracak adımlar attı. Çin yeniden ABD tarım ürünleri alacağını açıklarken, ABD Çin'in bu adımını memnuniyetle karşılaşmıştı.

Trump ise ABD'nin "iyi niyet göstergesi olarak" Çin'den ithal 250 milyar dolar değerinde ürüne yönelik yüzde 25 gümrük vergisinin yüzde 30'a çıkarılmasını iki hafta süreyle ertelemeyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Etiketler
İlişkili Haberler
Trump, Japonya ile ticaret anlaşması yapıldığını duyurduTrump, Japonya ile ticaret anlaşması yapıldığını duyurdu Trump iddialı konuştu: O günler sona erdi!Trump iddialı konuştu: O günler sona erdi!
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol