kapat ikonu

Trans yağ kullanımına sınırlama geliyor

Kalp hastalığı, obezite ve diyabet riskini artırması nedeniyle gıdalardaki trans yağ içeriği, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek.

Kalp hastalığı, obezite ve diyabet riskini artırması nedeniyle trans yağ kullanımında düzenlemeye gidiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı trans yağların sınırlanması için yönetmelik hazırlığına başladı. Bakan Bekir Pakdemirli, düzenlemeyle bütün bitkisel ve bitkisel kaynaklı gıdalardaki trans yağ miktarına sınırlama getireceklerini belirterek, Hayvansal yağlarda doğal olarak bulunan trans yağ hariç, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde son tüketiciye arz edilecek gıdalarda trans yağ içeriği, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek şeklinde açıklamalarda bulundu. Yönetmeliğin Mart ayında çıkması ve 2020 yılı sonunda yürürlüğe girmesi düşünülüyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ YÖNETMELİĞİNE UYGUN

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çıkartılacak olan yönetmeliğin, Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü şekilde hazırlandığını belirterek, Avrupa Birliği’nde konuyla ilgili geçiş süresinin 1 Nisan 2021 olarak belirlendiğini, dolayısıyla Türkiye olarak trans yağ kısıtlamasını AB’den üç ay önce hayata geçirmiş olacaklarını söyledi.

TRANS YAĞDA GÜVENLİ LİMİT YÜZDE İKİ

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, yapılacak düzenlemeyle değişecek yönetmeliği yakından takip ettiklerini ve bu düzenlemeyi desteklediklerini söyledi.

Ebru Akdağ, Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu: “Biz zaten herhangi bir yasal uygulama yokken bundan 13 yıl önce trans yağsız üretime geçmiştik. Bakan beyin bahsettiği limit, dünyada güvenli sayılan yüzde 2 limitidir. Margarin sektörü bunun da ilerisine geçerek yüzde birin altında, yok denecek seviyede üretim yapıyor. Bu konuda yüzde birin atında üretim yapan Avustralya’dan sonraki ikinci ülkeyiz. Bu yasa ile birlikte bütün zincir kapanmış olacak ve her gıdada güvenli limit uygulanacak.” dedi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol