kapat ikonu

Ticaret anlaşması G-20 öncesinde beklemeye alındı

ABD Başkanı Trump, Çin’in müzakere edilen şartlara geri dönmediği sürece ticaret anlaşmasını beklemeye aldığını söyledi.

  • Dünya
  • 12 Haziran 2019 09:48
  • Son Güncelleme: 12 Haziran 2019 09:49

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile tamamlanamayan ticaret anlaşmasını Pekin yılın başında üzerinde müzakere edilen şartlara geri dönmediği sürece şahsen beklemeye aldığını söyledi.

ABD Başkanı Trump Iowa’ya seyahat etmeden önce Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu an anlaşmayı bekleten benim. Çin ile ya mükemmel bir anlaşma yapacağız ya da hiçbir anlaşma yapmayacağız” dedi.

Geçtiğimiz ay ABD Çin’i ticaret müzakerelerinde taahhütlerini gerçekleştirmemekle suçlamış ve görüşmeler sekteye uğramıştı.

Trump konuya dair “Çin ile bir anlaşmamız vardı. Çin o anlaşmaya geri dönmediği sürece ilgilenmiyorum” dedi.

Trump’ın ticaret savaşına ilişkin yorumları Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Japonya'da bu ayın ilerleyen dönemlerinde gerçekleştirilecek G-20 Liderler zirvesinde kendisiyle görüşmemesi halinde vergilerin yükseltileceğini belirtmesinin ardından geldi. Trump gazetecilere yaptığı açıklamada 300 milyar dolarlık Çin ürünü için gümrük tarifelerini yüzde 25 ya da "yüzde 25’den çok daha yüksek" bir seviyeye’ çıkacağını belirtmişti.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol