kapat ikonu

TEMSA ile ilgili flaş iddia: Sabancı geri alıyor

Geçici olarak konkordato ilan eden TEMSA ile ilgili flaş iddia geldi. Sabancı Holding’in TEMSA’yı geri alacağı ileri sürüldü.

  • Şirketler
  • 05 Ocak 2020 11:06
  • Son Güncelleme: 05 Ocak 2020 11:07

Geçici olarak konkordato ilan eden TEMSA ile ilgili flaş iddia geldi. Sabancı Holding’in TEMSA’yı geri alacağı ileri sürüldü. Dünya gazetesinden Aysel Yücel'in haberine göre, İsviçre merkezli fon şirketi True Value Capital Partners’a satılan ve yaşadığı mali kriz nedeniyle geçen ay üretimi durduran TEMSA’nın borçları ile birlikte Sabancı Holding tarafından geri alınacağı iddia ediliyor.

Adana’nın önde gelen yerel gazetelerinden Refleks’in yazarı Mehmet Uluğtürkan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine Sabancı Holding’in TEMSA'yı geri alacağını, bir kamu bankasının da hissedar olacağı yeni bir yapılanmaya gidileceğini yazdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün yaptığı açıklamada kısa bir süre içerisinde TEMSA ile ilgili güzel haberlerin geleceğini ifade etmişti.

2018 YILINDA İSVİÇRELİ FONA SATILMIŞTI

Sabancı Holding, TEMSA Ulaşım Araçları’ndaki sahip olduğu hissenin tamamını 2018 yılı Mayıs ayında 182.7 milyon liraya İsviçre merkezli True Value Capital Partners isimli fon şirketine satmıştı. Satış anlaşmasına göre 825 milyon TL şirket değeri üzerinden, borç ve nakit düzeltmeleri yapıldıktan sonra 375 milyon TL hisse değeri karşılığında devir gerçekleştirilmişti. Bakan Albayraktan Temsa ile ilgili güzel haberBakan Albayrak’tan Temsa ile ilgili ‘güzel haber’

1968 yılında kurulan ve 1987’den beri Adana’da faaliyetleri sürdüren TEMSA, yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretiyor. 3 bini çalışanı olan şirket, Türkiye dışında, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi önde gelen ekonomilerdeki önemli pazar payıyla dünya çapında 70’e yakın ülkede faaliyet gösteriyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol