kapat ikonu

TBMM’ye gelecek! Çek affı ve kara liste gündemde

TBMM’ye gelecek çalışma ile karşılıksız çeke para ve hapis cezası 3 yıl ertelenecek. Yeni kredi çekimlerinde kara liste dikkate alınmayacak.

  • Sektörler
  • 23 Mart 2020 11:24
  • Son Güncelleme: 23 Mart 2020 11:27

Koronavirüs salgını dolayısıyla daha önce başlatılan pek çok çalışmada hızlandırılma kararı alındı. Bunlardan bazıları da karşılıksız çeke verilen hapis ve para cezalarının 3 yıl süreyle ertelenmesi ve sicil affı çıkarılmasını gibi çalışmalar.

KISMİ ÖDEME KOLAYLIĞI

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, TBMM’de yapılacak çalışmada karşılıksız çek sahibi, ceza ertelemesinden yararlanmak için ilk etapta çek tutarının en az yüzde 10’u kadarını peşin ödeyecek. Kalan tutarını da 3 yıl içinde taksitle ödemeyi taahhüt edecek. Çek sahibi, 3 yıl sonunda tüm borcunu öderse karşılıksız çek nedeniyle ortaya çıkan cezalar, tüm sonuçları ile birlikte ortadan kalkacak.

KARA LİSTE SORUNU ÇÖZÜLECEK

TBMM’de yapılacak çalışma, karşılıksız çek nedeniyle bankalarda tutulan kara listeleri de kapsıyor. Bu çalışma ile kara listede olanların bankalardan kredi alamama sorunu da çözüme kavuşacak. Mevcut düzenlemede, kara listede olanlara kredi verilmesinde bankacılar sorumlu tutulduğu için risk alınmıyor. AK Parti kurmayları bu konunun çözümü için, "Biz yeni yasa ile kara listenin dikkate alınmayacağını belirteceğiz. Yasa hükmü haline getireceğiz." ifadelerini kullanıyor.

Kara liste ve karşılıksız çek ile ilgili düzenlemenin, koronavirüs salgını nedeniyle yeni sorunlarla karşılaşan iş sahiplerinin rahatlaması için yeni önlem paketlerinin bir parçası olarak hayata geçirileceği belirtiliyor. Düzenleme aşamalarında ilgili bakanlıklardan bilgi istendiği belirtiliyor. İlgili olan Adalet Bakanlığı, karşılıksız çek suçundan 300'ün üzerinde kişiyle ilgili kesinleşmiş hapis cezası olduğu, yüzlerce de süren dava bulunduğu bilgisini paylaşıldı. Ticaret Bakanlığı da karşılıksız çekle ilgili olarak, toplam çeklerin yüzde 3'ünün karşılıksız olduğu bilgisini verdi. En fazla karşılıksız çek sorunu yaşanan yılın 2018 olduğu belirtildi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol