kapat ikonu

Talep Yönetim Sistemi (dinamik fiyatlandırma) nedir?

Otoyol ve köprülerle ilgili yapılan çalışma kapsamında dinamik fiyatlandırma geliyor. Peki talebe göre fiyatlandırma anlamına da gelen dinamik fiyatlandırma nedir?

Otoyol ve köprülerle ilgili yapılan çalışma kapsamında dinamik fiyatlandırma geliyor. Dün gündeme gelen haber sonrası vatandaşlar dinamik fiyatlandırmanın ne olduğunu araştırıyor. Peki talebe göre fiyatlandırma anlamına da gelen dinamik fiyatlandırma nedir? İşte detaylar.

Köprü ve otoyollar için yeni bir fiyatlandırma dönemine giriliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılan son düzenleme kapsamında, dinamik fiyatlandırmaya geçiliyor. Buna göre, köprü ile otoyollarda az talep olduğu dönemlerde vatandaşlar daha az ücret ödeyecek. 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda konuyla ilgili bulunan tüm detayları sizin için derledik. Programa göre köprü ve otoyol girişlerinde yeni bir döneme giriliyor. Bundan sonra ücretli yollarda talep az olursa vatandaş da az ücret ödeyecek.

Talep yönetim sistemi nedir?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Talep Yönetim Sistemi ile ilgili bir rapor yayınladı. Raporda, “Otoyol ve köprülerde dinamik fiyatlandırma ile talep yönetim sistemi hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalara başlanacak” denildi.

Yoğunluğa göre ücret ödenecek

İlk olarak Avrupa’da kullanıma açılan ve dinamik fiyatlandırma olarak adlandırılan yöntemde, Talep Yönetim Sistemi sayesinde 7 gün 24 saat takip edilecek. Bu sistemle vatandaşlar, köprü ve otoyol fiyatlarını anlık olarak takip edebilecek.

Verimlilik ön planda olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda, sistemin sürdürülebilir olmasına dikkati çekti. Verimliliğin esas alındığı bu uygulama hakkında şu detaylara yer verildi: “Ulaştırma sisteminin sürdürülebilirliği ve mevcut altyapının verimliliğini teminen talep yönetim sistemi benimsenecek, ulaştırma yatırımları verimlilik odağında rasyonelleştirilecek.”

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol