kapat ikonu

Soma Kolin Termik Santrali doğalgaz ithalatına yıl 190 milyon dolar tasarruf sağlayacak

Koloğlu Holding Endüstriyel Projeler Direktörü Mete Eroğlu, Soma Kolin Termik Santrali ile Türkiye’nin gaz ithalatını yılda 190 milyon dolar azaltmayı hedefliyoruz dedi

Koloğlu Holding Endüstriyel Projeler Direktörü Mete Eroğlu, geçen yıl 1,1 milyar dolar yatırımla devreye aldıkları Soma Kolin Termik Santrali ile yılda 3,7 milyar kilovatsaat elektrik üretimi planladıklarını, bu üretimin Türkiye'nin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 1,2'sine denk geldiğini ve bununla birlikte Türkiye'nin doğal gaz ithalatını yılda yaklaşık 190 milyon dolar azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

SANTRALİN TOPLAM KAPASİTESİ 510 MEGAVAT

Soma Kolin Termik Santrali'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında, santralin toplam kapasitesi 510 megavat olduğunu söyleyen Mete Eroğlu, santralin; Türk, Belçikalı, Çinli, Finlandiyalı ve Alman mühendislerin ortak çalışmasının ürünü olarak ortaya çıktığını ifade etti.

Pek çok ülke mühendislerinin bir ürünü olarak ortaya çıkan bu santralin Türkiye ve Avrupa çevre mevzuatına tamamen uyumlu olduğunu belirten Eroğlu, "Teknoloji ve iş modeli açısından örnek alınacak bir santral inşa ettik. Baca gazı arıtma sistemimize büyük yatırım yaptık ve birkaç sistemi aynı anda kullandığımız için mevcut standartları karşılarken yeni düzenlemeleri de ek maliyet olmadan karşılayabileceğiz. Santralimiz, Türkiye'de olan ve ileride getirilebilecek standartları karşılayabileceği için sektörde öncü olma özelliği taşıyor. Santralin sahip olduğu teknolojiler ve baca gazı arıtma sistemiyle ulaşılan emisyon değerleri Türkiye'de yürürlükte olan emisyon sınırlarını ve Avrupa normlarını karşılıyor. Türkiye'de linyit yakıtını en verimli şekilde kullanan tesisi inşa ettiğimizi söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

SANTRAL 255’ER MEGAVATLIK İKİ ÜNİTEDEN OLUŞUYOR

Santralin detayları hakkında da bilgi veren Mete Eroğlu, santral için yapılan 1,1 milyar dolarlık yatırımın yaklaşık 500 milyon dolarını söz konusu teknolojiler için kullandıklarını belirterek, santral kazanlarının 1600 kalorifik alt ısıl değerle çalışacak şekilde tasarlandığı bilgisine yer verdi.

Santrali besleyen maden sahasının 140 milyon tonluk rezervinin 30 yıl süreyle elektrik üretimi için kullanılacağına işaret eden Eroğlu, "255'er megavatlık iki üniteden oluşan tesisin ilk ünitesi geçen yılın başında, ikinci ünitesi ise yıl ortasında devreye alındı. Şu anda tam kapasite olarak birinci ünitede yüzde 45,2 ve ikinci ünitede yüzde 46,1 verimlilikle çalışıyoruz. Bu verimlilik oranları, ithal kömürlerin verimlilik seviyesiyle neredeyse aynı. Santralde, yılda 3,7 milyar kilovatsaat elektrik üretimi planlıyoruz. Bu üretim, Türkiye'nin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 1,2'sine denk geliyor. Yerli kaynak olan linyitten elektrik üretimi gerçekleştirerek Türkiye'nin doğal gaz ithalatını yılda yaklaşık 190 milyon dolar azaltmayı hedefliyoruz. Yerli kaynakların ekonomiye kazandırılmasını ve enerji arz güvenliğini sağlayarak dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz." dedi.

TOPLAM 5 BİN 550 KİŞİYE İŞ KAPISI OLDU

Mete Eroğlu, santralin inşa süresinde 4 bin 500 kişi, şu anda 600 kişi ve 450 kişinin de maden işletmesinde olmak üzere toplam 5 bin 550 kişiye istihdam kapısı olduğunu sözlerine ekledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol