kapat ikonu

Sicil affı ne zaman çıkacak? Kara listedekilerin beklediği haber

Kara listeye giren çok sayıda vatandaş, sicil affının ne zaman geleceğini merak ediyor. Peki sicil affı gelecek mi?

Çok sayıda vatandaşın uzun süredir beklediği sicil affı ne zaman gelecek? İYİ Parti, sicil affıyla ilgili TBMM’ye kanun teklifi verdi. Peki sicil affı geliyor mu? Kara liste affıyla ilgili tüm detayları haberimizden öğrenebilirsiniz. Kara listede bulunan birçok vatandaşın gözü kulağı sicil affının çıkıp çıkmayacağına dair gelen haberlerde. Son zamanlarda yaşanan ekonomik daralma sonrası vatandaşlar, soluğu bankalarda almıştı. Bu süreçte bankaların yüksel oranlı kredi vermesi, vatandaşları adeta köşeye çıkıştırmıştı. Kredi çekip ödeyemeyen vatandaşlar mağdur olmuştu. Bu mağduriyetlerin giderilmesi adına ilk adımı İYİ Parti attı. Parti kara liste affı için Meslis’e kanun teklifi sundu. Çok sayıda vatandaş kara listede olması nedeniyle, kredi çekemiyor. Bu durumun artık sona ermesi amacıyla İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, sicil affıyla ilgili çalışma yaparak Meclis’e sundu. Eğer çalışma Meclis’ten geçerse milyonlarca vatandaşın adı kara listeden çıkarılacak. Sonraki aşamada da mağdurlar kredi çekebilecekler.

Sicil affı ne zaman çıkacak?

Sicil affıyla ilgili Meclis’e kanun teklifinde bulunann İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, "Ülkemiz içerisinde bulunduğu ekonomik kriz hali ve eldeki iktisadi veriler ile birlikte değerlendirme yapıldığında, halihazırdaki durumun giderek kötüleştiği ve bu gidişatın vatandaşa yüklemiş olduğu maddi / manevi yükün giderek ağırlaştığı aşikardır." dedi. İsimleri bankalar tarafından kara listeye alınan vatandaşlarımız, kara liste affının ne zaman çıkacağını merak etmektedir. Konuyla ilgili kanun teklifi İYİ Parti tarafından yapıldı. Konuyu meclis gündemine getiren İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, bankaların 166 milyon TL kadar takipteki alacak tutarı olduğunu dile getirerek, "2017 yılında tüketici kredileri ve kredi kartları, kobi kredileri ve ticari krediler nezdinde takipteki kredilerin brüt tutarı 64 milyar TL düzeyindeyken bu rakam 2019'un haziran ayı itibarıyla 116 milyar TL'ye ulaşmıştır” açıklamasında bulundu.

“Sicil affı kanun değişikliği gerekmektir”

Vatandaşların, tüketici ya da ihtiyaç kredisi çektikten sonra sicil dosyası devam ediyor. Sonrasında kredi çekmek isteyenlerin ise bu dosyadan ötürü başvurusu kabul edilmez. Banka tarafından kara listeye alınırsanız, 5 yıl boyunca hiçbir şekilde kredi çekemiyorsunuz. Bu nedenle çok sayıda vatandaş mağduriyet yaşıyor. Bunu gören bazı siyasetçiler, mağduriyetleri gidermek için adımlar atmaya başadı. İYİ Parti Muğla Milletvekili Ergun, "Bankalar ve finansal kuruluşlara taktir yetkisi sağlanmakta ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm getirilememektedir. Bu sebeple sicil affı kanun değişikliği gerekmektir” dedi.

Etiketler
İlişkili Haberler
Milyonlarca esnafı sevindiren haber! Sicil affı geliyorMilyonlarca esnafı sevindiren haber! Sicil affı geliyor Kara listede olanlar dikkat! Kredi sicili nasıl temizlenir?Kara listede olanlar dikkat! Kredi sicili nasıl temizlenir?
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol