kapat ikonu

Rüya uçak, ABD'ye ilk inişini başarıyla gerçekleştirdi

THY filosuna yakın bir geçmişte katılan ve "rüya uçak" tabiri ile anılan "787-9 Dreamliner" Washington'a ilk inişini gerçekleştirdi.

Türk Hava Yolları’nın (THY) filosuna bir süre önce katılan ve “rüya uçak” olarak adlandırılan 787-9 Dreamliner, İstanbul Havalimanından aldığı ilk yolcularını Washington Dulles Uluslararası Havalimanı'na indirdi.

Havalimanına alkışlar eşliğinde ilk inişini gerçekleştiren uçak, pistte itfaiye araçlarının "su takı" töreniyle karşılandı.

İstanbul’a dolu olarak dönecek

THY yetkilileri, İstanbul'dan tamamen dolu olarak gelen ilk 787-9 Dreamliner'ın Washington'dan tamamen dolu olarak İstanbul'a döneceğini belirtti.

“Çok özel ve anlamlı bir gün”

787-9 Dreamliner'ın ilk İstanbul-Washington seferiyle ilgili AA muhabirine açıklama yapan THY Washington Müdürü Özer Güler, yaşadıkları mutluluk ve heyecanı anlattı.

Güler, "Bugün bizim için gerçekten çok özel ve anlamlı bir gün. İstanbul-Washington seferlerimize eklenen 787-9 Dreamliner ile değerli müşterilerimize daha kaliteli bir hizmet sunabileceğimiz için çok mutlu ve gururluyuz" ifadelerini kullandı.

İlk "Dreamliner" tipi uçağa "Maçka" ismi verilmişti

THY'nin, teslimi için 2017'de Boeing ile görüşmelere başladığı ve geçen yıl 25'i kesin, 5'i opsiyonlu olmak üzere anlaştığı 30 B787-9 Dreamliner siparişinin üçüncüsü temmuz ayı sonunda filoya katılmıştı.

THY'nin filosuna katılan ilk "Dreamliner" tipi uçak olan ve Şehit Eren Bülbül'ün anısına "Maçka" ismi verilen uçak, ilk seferini Trabzon'a 8 Temmuz'da gerçekleştirmiş, ilk uluslararası uçuşunu ise 17 Temmuz'da İstanbul'dan Bali'nin başkenti Denpasar'a yapmıştı.

Rüya uçak, ABD'ye ilk inişini başarıyla gerçekleştirdi-1

Rüya uçak, ABD'ye ilk inişini başarıyla gerçekleştirdi-2

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol