kapat ikonu

Rusya 'sınırda bekleyen domatesler' için ek kota verecek mi?

CHP'li Güzelmansur, Rusya'nın kota dolduğu gerekçesi ile domatesleri sınır kapısında beklettiğini, İdlib meselesi nedeniyle de ek kota vermediğini iddia etti.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Rusya’ya ihraç edilmek üzere yola çıkan ve tonlarca domates yüklü TIR’ların kotanın dolması gerekçesi ile sınır kapısında bekletildiğini açıkladı. Rusya ile ilişkilerin iyi olduğu dönemlerde kotanın dolması durumunda ek kota alındığını belirten Güzelmansur, İdlib konusu nedeniyle ilişkilerin gerildiğini ve bu nedenle ek kota alınamadığını iddia etti.

YILLIK 150 BİN TON KOTA VAR

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Güzelmansur şunları söyledi:

"Rusya'ya domates ihracatında yıllık 150 bin ton kota var. Bu ihracatın çoğu da Hatay'ın özverili ihracatçıları tarafından yapılıyor. Önceki yıllarda bu kota dolduktan sonra yapılan girişimlerle arttırılır ihracatçı, üretici, nakliyeci mağdur edilmezdi. Şimdi Rusya ile yaşanan siyasi gerginlik nedeniyle bu gerçekleştirilemiyor. Ticaret Bakanlığı gümrükler vasıtasıyla kotanın dolduğunu duyurmamıştır. Ne İhracatçılar Meclisi ne de Nakliyeciler Derneği vasıtasıyla muhatap taraflar uyarılmamıştır. Gelinen noktada yüzlerce tır ve şoförümüz, tonlarca domates sınırda tıkanıp kalmış durumdadır. Kısaca, Rusya ile yaşanan gerginlik ve sorumluların gereğini yapmaması ihracatçıyı, üreticiyi, nakliyeciyi, çalışanı mağdur etmektedir.

KOTANIN ARTIRILMASI ÇAĞRISI

Buradan Ticaret Bakanlığına sesleniyorum: Kotanın arttırılmasını bir an önce sağlayın, bunu sağlayamıyorsanız en azından sınırda bekletilen, orada sıkışıp kalmış şoförlere, araçlara yardımcı olun."

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol