kapat ikonu

Rönesans’tan 8 milyar dolarlık yatırım hamlesi

Rönesans müteahhitlik şirketi, Özbekistan'da çeşitli projelerin uygulanması için yaklaşık 8 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

  • Sektörler
  • 24 Şubat 2020 14:32
  • Son Güncelleme: 24 Şubat 2020 14:34

Ankara, geçen hafta dost ve kardeş ülkelerden Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyovev’i ağırladı. 19 - 20 Şubat tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret eden Şevket Mirziyovev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak bir basın toplantısı düzenledikten sonra Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi görüşmelerine katıldı.

ÖZBEKİSTAN PAZARINDA ORTAK PROJELERE İMZA ATILACAK

Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın ziyareti sadece siyasi amaçla olmayıp, ekonomik anlamda da görüşmelerin yapıldığı bir ziyaret olarak gerçekleşti. Türkiye basınında pek yer almayan bu görüşmeler Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi tarafından açıklandı. Açıklamaya göre, Ankara’da düzenlenen görüşmelere TOBB, TİKA, Ziraat Bankası, Zorlu Holding, Coşkunöz Holding, Eczacıbaşı Holding, Baykar Savunma, Dünya Göz Grubu ve HAVELSAN gibi şirketlerin üst yöneticileri katıldığı bilgisi paylaşıldı.

Diğer yandan, Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi’nin açıklamasında, Türk iş çevreleri temsilcilerinin geçen yıl Özbekistan'ı ziyaret ettiklerini hatırlatarak, Türk şirketlerin Özbekistan pazarına girmek istediği ve gelecek vaat eden büyük projelerde Özbekistanlı partnerlerle ortak girme arzusunda oldukları bilgisi yer aldı.

MADEN, METAL VE İNŞAAT ALANINDA 8 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin en önemli Müteahhitlik şirketlerinden olan Rönesans’ın, Özbekistan'da çeşitli projelerin uygulanması için yaklaşık 8 milyar dolar yatırım yapacağı ve bu yatırımın üç farklı proje ile hayata geçireceği vurgulandı.

Bu anlamda Rönesans’ın yaptığı ilk anlaşma Özbekistan metal şirketi Uzmetkombinat JSC ile yapılan 630 milyon avroluk modernizasyon ve geliştirilmesi projesi oldu. Rönesans Holding’in ayrıca Özbekistan Devleti’ne ait Almalyk Mining and Metallurgical JSC ile 4.1 milyar dolarlık işbirliği yapma hedefinde olduğu ve 3 milyar dolarlık bütçe ile de başkent Taşkent başta olmak üzere diğer bazı kentlerde hastane ve ticaret merkezleri inşaatında yer alacağı bilgisine de yer verildi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol