kapat ikonu

Riskten kaçınma eğilimi sonrası altında son durum ne?

Altın fiyatları, koronavirüsü etkisi endişesiyle artan riskten kaçınma eğilimi sonrası yükseldi.

  • Finans
  • Altın
  • 18 Şubat 2020 10:59
  • Son Güncelleme: 18 Şubat 2020 11:07

Altın fiyatları, koronavirüsün küresel büyüme üzerindeki etkisine ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda piyasalara tekrar hakim olan riskten kaçınma eğilimi ile birlikte yükseldi.

ABD endeks vadeli kontratları ve Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, Apple Inc.'nin çeyrek dönem satışlarının tahminlerin altında kalacağını açıklaması ve bunun da koronavirüs salgınının şirket karları ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkisinin altını çizmesi ile birlikte düştü. Öte yandan BlackTock Inc., gelişen ülke piyasalarının sıçrama yapabileceğini ve hastalığın küresel büyümedeki artışı ancak geciktirebileceğini, rayından çıkaramayacağını kaydetti. Çin virüsün ekonomik etkisini dengeleyebilmek için ekstra teşviklere gitme taahhüdünde bulundu.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0.2 düştükten sonra yüzde 0.3 yükselerek Singapur saati ile 13:45'te ons başına 1,586.10 dolara çıktı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Kasım sonundan bu yana en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor. Spot gümüş yüzde 1 yükselerek ons başına 17.8735 dolara çıkarken, platin yüzde 0.1 değer kazanarak ons başına 971.91 dolara tırmandı ve paladyum Pazartesi günkü yüzde 3.5'lik yükseliş sonrası yüzde 0.3 daha prim yaparak ons başına 2,526 dolara ulaştı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol