kapat ikonu

Petrol fiyatları düştü

Özel sektör verilerinin ABD’de ham petrol stoklarının arttığını işaret etmesi ile birlikte petrol fiyatları düştü.

ABD'de özel sektör verilerinin ham petrol stoklarının arttığını işaret etmesinin, Suudi Arabistan'daki drone saldırısının ülkenin enerji altyapısının ne denli kırılgan olduğunu göstermesinin ardından artan arz darlığı endişelerine ağır basmasının ardından petrol fiyatları düştü.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Salı günü yüzde 1.2 yukarıda kapandıktan sonra yüzde 1.1 kadar düştü Sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporuna göre, ABD'de ham petrol stokları geçen hafta 8.63 milyon varil arttı. Çarşamba günü açıklanacak olan resmi veriler öncesi, Bloomberg'in anketine göre, stokların 1.2 milyon varil düşmesi bekleniyordu. Yemenli militanların Suudi Arabistan'ın petrol pompa istasyonlarına düzenlediği drone saldırıları, dünyanın en büyük petrol ihracatçısını ülkeler arası ana petrol linkini geçici olarak kapatmak zorunda bıkratı.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 45 sent ya da yüzde 0.7 düşerek Singapur saati ile 12:46'da varil başına 61.33 dolara geriledi. Kontrat Salı günü 74 sent yukarıda kapanmadan önce 66 sent kadar geriledi.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Salı günü yüzde 1.4 yükseldikten sonra 28 sent ya da yüzde 0.4 düşerek varil başına 70.96 dolara geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz vadeli WTI'a kıyasla 9.44 dolar primli işlem gördü.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol