kapat ikonu

Milli ve yerli elektrikli traktörde sona yaklaşıldı

TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, yerli, milli ve elektrikli traktör için fabrika satın alındığını ve Ağustos ayında traktörün üretim bandından ineceğini söyledi

Kayseri'de 15'incisi düzenlenen "Kayseri ve Türk Dünyası Akraba Toplulukları Tarım Fuarı" kapılarını ziyaretçilere açtı. Tarım ve Orman bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü (TAGEM) Özkan Kayacan, burada yaptığı konuşmada, Ar-Ge konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini söyledi.

KİMYASAL İLAÇ YERİNE BİYOLOJİK İLAÇ ÜRETİLECEK

Genel Müdür Özkan Kayacan, TAGEM’e bağlı 48 araştırma enstitüsünün bulunduğunu, 128 laboratuvarı ile yılda yaklaşık bin 500 proje yürüten 2 bin 300 teknik elemanı ve 6 bin 500 çalışanıyla her geçen gün büyüyen bir Ar-Ge kuruluşu olduğunu ifade etti.

Özkan Kayacan, TAGEM'in tarımla ilgili her türlü araştırma ve geliştirme çalışması yaptığını belirterek, "Tohum konusu çok eleştirildiğimiz konulardan birisidir ancak doğrusunu söylemek gerekirse tohumculuk konusunda şu anda 1 milyon 150 bin ton civarında üretime sahibiz. TAGEM olarak bunun öncüsüyüz. 2019 yılında 67 yerli ve milli çeşidi geliştirerek Türk çiftçisinin hizmetine sunduk. Bu sayıyı her geçen gün artıracağız. Her yıl 50 çeşidi çiftçimizin hizmetine sunacağız. Bunlar içerisinde buğday, arpa, çavdar, fasulye, nohut gibi çeşitler var. Kimyasal ilaç yerine biyolojik ilaçlarla ilgili birçok çalışmaya imza atıyoruz. Kimyasal gübre yerine biyolojik gübreleri üretmek noktasında büyük adımlar attık. Bunları en kısa sürede ticarileştirip Türk çiftçisinin hizmetine sunacağız. Kimyasal olan birçok ürünü kullanmadan ve doğayı kirletmeden, topraklarımıza sahip çıkarak üretecek ve çiftçimizin girdi maiyetlerini düşüreceğiz." açıklamalarında bulundu.

HEDEF YERLİ ELEKTRİKLİ TRAKTÖRÜ İHRAÇ ETMEK

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü (TAGEM) Özkan Kayacan, yerli, milli ve elektrikli traktörün 65 beygir güce sahip olan ikinci prototipinin de tamamlanmak üzere olduğunu ve üçüncü traktörün 250 beygirlik devasa bir traktör olacağını ve hedeflerinin bu 250 beygirlik traktörü yurt dışına ihraç etmek olduğunu söyledi. Kayacan diğer yandan, bu yerli üretim aracı tüm dünyaya satacak altyapıya ve bilgiye sahibiz ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin traktörün ne zaman piyasaya çıkacağını merak ettiğini dile getiren Genel Müdür Özkan Kayacan, fabrikanın satın alındığını, Ağustos ayında traktörün üretim bandından inmesini hedeflediklerini ifade etti.
Çiftçiler için yakıtın da önemli olduğunu belirten Kayacan, "Traktörü olan çiftçilerimiz sabahtan akşama kadar arazide çalıştıkları için yaklaşık 500-600 lira gibi mazot gideri var. Hedefimiz bunu inşallah 20-30 lira arasına düşürmek." diye konuştu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol