kapat ikonu

Libra nedir? Facebook Libra'yı neden çıkardı?

Başını Bitcoin ile Etheryum'un çektiği kripto para birimlerinin arasına Libra da yeni bir oyuncu olarak katıldı. Peki Libra nedir? Facebook Libra'yı neden çıkardı?

  • Teknoloji
  • 11 Temmuz 2019 17:18
  • Son Güncelleme: 11 Temmuz 2019 17:20

Kripto para birimleri arasına yeni katılan ve finansın küreselleşmesinden önemli bir adım olan Libra, Facebook tarafından dijital finans sistemine bir katkı olması amacıyla çıkarıldı.

Herkes bu dönüşüme ayak uyduracak

Dünyaca ünlü Nobel Ödüllü ünlü Fransız ekonomist Jean Tirole, toplumsal dijitalleşmenin, içinde bulunduğumuz yüzyılda yaşanan ekonomik ve sosyal değişimin tam ortasında yer aldığını belirtti. "Economics for the Common Good (Kamu yararı için ekonomi)" adlı kitabında bu konuya yer veren yazar, bu sürece direnilemeyeceğini, er ya da geç herkesin bu dönüşüme ayak uydurmak zorunda kalacağını söyledi.

Sosyal medya artık ekonominin baş gardiyanı

Hürriyet’in haberine göre; Tirole, sosyal medya uygulamalarının dijital ekonominin yeni denetmenleri olacağını, alıcı ile satıcının karşılıklı etkileşime girdiği piyasanın bundan böyle Visa, Sony, Alphabet, Facebook gibi şirketlerin aracılığıyla iki taraflı bir piyasa dönüştüğünü vurguladı.

Devlet müdahalesi konuşuluyor

Karşılıklı piyasalarda, aracılar farklı tüketici gruplarının bir araya gelebileceği, iletişim kurabileceği ve etkileşim gerçekleştirebileceği bir ortam (platform) oluşturuyor.

Çeşitli teknoloji şirketlerinden oluşan Libra konsorsiyumu ile "aracılık" görevinin bir nevi bankalardan alınmak istediği anlaşılıyor ve bu nedenden dolayı da Libra kullanımının klasik piyasa işleyişinde aksaklıklara neden olacağı ve buna devletlerin müdahalesinin gerekli olup olmadığı gündemde.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol