kapat ikonu

Lagarde: Dünya ekonomisi belirsiz ve durgun!

ECB Başkanı Lagarde, dünya ekonomisinin genel görünümünün durgun ve belirsizliğini sürdürdüğünü söyledi.

  • Ekonomi
  • 03 Aralık 2019 11:11
  • Son Güncelleme: 03 Aralık 2019 11:15

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, dünya ekonomisinin genel görünümünün durgun ve belirsizliğini sürdürdüğünü, bu durum Euro Bölgesi’nde mal ve hizmete olan talebi düşürdüğünü, iş ve yaptırımları da olumsuz etkilediğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dünya ekonomisinin genel görünümümün durgun ve belirsiz olduğunu, bu durumun Euro Bölgesi mal ve hizmetlerine olan talebi düşürdüğünü belirtti. Lagarde, Euro Bölgesi büyümesinin zayıf kaldığını, GSYH'nın 3'üncü çeyrekte sadece yüzde 0,2 oranında arttığını anımsattı.

Uzun süreli ekonomik yavaşlamanın fiyat gelişimlerini etkilediğini hatırlatan Lagrade, "Dünya ekonomisinin genel görünümü durgun ve belirsiz olmayı sürdürüyor. Bu durum, Euro Bölgesi mal ve hizmetlerine olan talebi düşürmekle birlikte iş ve yatırımları etkiliyor" diye konuştu.

Küresel gelişmelerden en fazla imalat sanayinin etkilendiğini belirten Lagarde, tüketim, işgücü piyasası, tüketici güveni ve harcamaların olumlu devam ettiğini anlattı.

Büyümenin dış faktörler nedeniyle azaldığı durumlarda bile para politikasıyla makul finansman koşulları sağlanabileceğini anımsatan Lagarde, "Uygun koşullarda düzenli bir kredi ile desteklenen hanehalkı ve şirketler daha fazla tüketim ve yatırım yapabilir." ifadesini kullandı.

Lagarde, kripto para ve sabit fiyatlı kripto para birimleri gibi gelişimlerin doğru düzenlemeler ve denetim yoluyla riskler azaltılırsa faydalı olacağını vurguladı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol