kapat ikonu

KYK başvurusundaki vergi mükellefiyeti ne demek? Vergi mükellefiyeti nedir?

KYK burs-kredi başvuru formunu dolduranlar ‘vergi mükellefiyeti’ kısmını araştırıyor. Vergi mükellefiyeti nedir? Vergi mükellefiyeti ile ilgili merak edilenleri derledik.

  • Gündem
  • 16 Ekim 2019 12:15
  • Son Güncelleme: 16 Ekim 2019 13:59

KYK burs-kredi başvuru formunu dolduranlar ‘vergi mükellefiyeti’ kısmını araştırıyor. Başvuru formu dolduranlar için ‘Vergi mükellefiyeti nedir? Vergi mükellefiyeti ne demek?’ sorularının cevabını okuyucularımız için derledik. Peki vergi mükellefiyeti nedir?

KYK burs-kredi başvuru formunu dolduran öğrenciler ‘Vergi mükellefiyeti’ kısmında neyi seçeceklerini araştırıyor. Vergi Usul Kanunu'nun 8. maddesinde yer alan bilgilere göre üzerine vergi borcu yüklenen gerçek ve tüzel kişilere ‘Vergi mükellefi’ deniyor. KYK burs başvurularında da kişinin kendisinin ya da anne-babasının vergi mükellefi olup olmadığı, vergi mükellefi ise sunulan seçeneklerden hangisinin olduğunun form içerisinde belirtilmesi gerekiyor.

KYK BURS BAŞVURU EKRANINDAKİ VERGİ MÜKELLEFİ KISMI

KYK başvurusundaki vergi mükellefiyeti ne demek? Vergi mükellefiyeti nedir?-1

KYK BAŞVURUSUNDAKİ VERGİ MÜKELLEFİYETİ NEDİR?

Baba, anne veya öğrencinin kendisi esnafsa ve ticaretle uğraşıyorsa, kendisine ait işyeri için vergi ödüyorsa kendisi, anne veya baba mükellef olarak seçiliyor. Aksi durumlarda ise Basit Usulde Vergi Mükellefi mi, Gerçek Usulde Vergi Mükellefi mi, Şirket hissedarı mı seçeneklerinden birinin seçilmesi gerekiyor. Kişilerin hangi türde vergi mükellefi olduğu muhasebe kayıtlarından öğrenilebiliyor. 2019 KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor? Başvuru nasıl yapılacak?2019 KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor? Başvuru nasıl yapılacak?

BASİT USULDE VERGİ MÜKELLEFİ ŞARTLARI

  • Kendi işinde bilfiil çalışmak ya da bulunmak
  • İşyeri mülkiyeti işyeri sahibine aitse emsal kira bedelinin, kiralanmış olması halinde ise yıllık kira bedeli toplamının 2018 yılı için büyükşehirlerde 7.400 TL'yi, diğer yerlerde ise 4.900 TL'yi aşmaması
  • Ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisine tabi olmamak.

GERÇEK USULDE VERGİ MÜKELLEFİ ŞARTLARI

Basit usul koşullarını taşımayan gelir vergisi mükelleflerinin ticari kazançları gerçek usule göre tespit edilir. Gerçek usule tabi mükellefler tutacakları defterler yönünden iki sınıfa ayrılırlar:

  1. Birinci sınıf tacirler
  2. İkinci sınıf tacirler

KYK başvurusundaki vergi mükellefiyeti ne demek? Vergi mükellefiyeti nedir?-2

KYK BURS BAŞVURULARI

KYK burs başvuruları 15 Ekim akşamından itibaren alınmaya başladı. Başvurular 21 Ekim'e kadar devam edecek. KYK burs başvuru işlemleri E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Öğrencilerin gözü kulağı bu haberde! KYK borçları siliniyor mu?Öğrencilerin gözü kulağı bu haberde! KYK borçları siliniyor mu?

E-Devlet şifresi olmayan öğrenciler, kimlikleri ile birlikte PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi kolayca alabilir.

Etiketler
KYK başvuruları ne zaman açıklanacak? (KYK burs-kredi başvuru sonuç tarihi)KYK başvuruları ne zaman açıklanacak? (KYK burs-kredi başvuru sonuç tarihi)
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol