kapat ikonu

Küresel borçlarda tüm zamanların rekoru

Küresel borçlarda tüm zamanların rekoru kırıldı. Ocak-Eylül döneminde küresel borç seviyesi 9 trilyon dolar arttı ve 253 trilyon dolara ulaştı.

  • Ekonomi
  • 14 Ocak 2020 09:53
  • Son Güncelleme: 14 Ocak 2020 09:54

Küresel borçlarda tüm zamanların rekoru kırıldı. Ocak-Eylül döneminde küresel borç seviyesi 9 trilyon dolar arttı ve 253 trilyon dolara ulaştı. Küresel borcun, düşük faiz oranları ve gevşek finansal koşulların etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinin sonunda 257 trilyon doları geçmesi bekleniyor.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN BORCU 72 TRİLYON DOLAR

Uluslararası Finans Enstitüsünün (IIF) yayınladığı “Küresel Borç Monitörü” raporunda Hindistan, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin hanehalkı ve şirketlerin borcunu içeren toplam borcunun geçen yılın üçüncü çeyreğinde 72 trilyon dolara ulaştığı bildirildi.

TÜRK ŞİRKETLERİNİN BORCU DÜŞTÜ

Raporda, Türkiye’nin de borçlarına yer verildi. Ülkede finansal olmayan şirketlere ait borçların azaldığına dikkat çekildi.

Türkiye’de borçların GSYH'ye oranları dikkate alındığında, geçen yıl üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre hane halkına ait borçlar yüzde 16’dan yüzde 14.1’e, finansal olmayan şirketlere ait borçlar yüzde 79.7’den yüzde 67.3’e ve banka gibi finansal şirketlere ait borçlar da yüzde 31.9’dan yüzde 27.5’e geriledi. Kamuya ait borçlar yüzde 34.5’den yüzde 35’e yükseldi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol