kapat ikonu

Koronavirüs'ün Çin ekonomisine zararı ne kadar oldu?

Wuhan'dan dünyaya yayılan ve piyasaları adeta alt üst eden Koronavirüs, Çin piyasalarını 420 milyar dolar zarara uğrattı.

  • Dünya
  • 03 Şubat 2020 09:56
  • Son Güncelleme: 03 Şubat 2020 10:01

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde dünyaya yayılan ‘koronavirüs’ hastalığının ekonomiye yapacağı olumsuz etkinin yarattığı endişe, uzun Çin Yeni Yıl tatilinden dönen Çin hisse senedi piyasalarında 420 milyar dolar değer kaybına yol açtı.

Çin piyasaları ve 23 Ocak’tan bu yana kapalıydı. Dünya genelinde piyasalarda günlerdir devam eden koronavirüs tedirginliği bugün itibarıyla Çin piyasalarına da yansıdı.

Shanghay Bileşik Endeksi, uzun tatil sonrası ilk iş gününde 2716,6978 puanı gördü. Endeks şu sıralarda yüzde 7,83 kayıpla 2743,5279 puandan işlem görüyor.

Shanghay'da bakır fiyatı yüzde 7, alüminyum, çinko ve kurşun fiyatı da yüzde 4'ten fazla geriledi.

PİYASALARA 173.8 MİLYAR DOLAR LİKİDİTE SAĞLANDI

Hisse senetlerinde ve ekonomik düzende yaşanabilecek olan virüs kaynaklı kayıpların önüne geçmeyi amaçlayan Çin Merkez Bankası, hafta sonunda piyasalara 1.2 trilyon yuan (173.8 milyar dolar) likidite sağlayacağını açıklamıştı. Piyasalara enjekte edilecek olan 1,2 trilyon yuan da piyasaların sert düşüşler yaşamasına engel olmadı.

Yatırımcılar geçen cuma açılması planlanan ama açılışı iki gün daha hükümet tarafından ertelenen Çin piyasalarında hayli volatil bir işlem günü olmasını bekliyordu.

Çin Merkez Bankası’nın web sitesinde pazar günü yayınlanan açıklamada bankacılık sistemine sağlananan toplam likiditenin bu likidite hamlesi sonrası geçen yılın aynı dönemine göre 900 milyar yuan (yaklaşık 130 milyar dolar) daha fazla olacağı belirtildi. Reuters’ın merkez bankasının resmi verilerinden yaptığı hesaplamaya göre piyasaya 150 milyar yuan (21.6 milyar dolar) daha net nakit likidite enjekte edilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol