kapat ikonu

Koronavirüs etkisi ayakkabı sektörünü 2-3 ay boyunca tam kapasite çalıştıracak

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, koronavirüs’ün Çin'de üretimi kısıtlaması üzerine Türkiye’de ayakkabı sektörü 2-3 ay boyunca tam kapasite çalışabilir dedi.

  • Ekonomi
  • 12 Şubat 2020 13:47
  • Son Güncelleme: 12 Şubat 2020 14:56

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, koronavirüs salgını nedeniyle Çin’de seyahat ve üretim kısıtlamaları olduğunu, bu nedenle özellikle Türkiye’ye kısa vadeli eksikliklerin temini için ciddi manada bir talep yoğunluğunun olduğunu söyledi. ABD ve AB ülkeleri önümüzdeki 2-3 aylık dönemde kısa vadeli ihtiyaçlarını hızlı üretim yapabilen Türkiye’den temin edebileceklerini belirten Şenocak, “Ayakkabı sektörünün 2-3 ay boyunca tam kapasite çalışacağına inanıyoruz." dedi.

AYAKKABI İHRACATINDA YÜZDE 25 ARTIŞ OLACAK

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, yıl sonu itibarıyla ayakkabı ihracatında yüzde 25’lik artışla 1,2 milyar dolar ihracat rakamlarına ulaşarak rekora imza atmayı beklediklerini söyledi.

İDMİB ile Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) iş birliğinde, ayakkabı sektörünün ihracatta geldiği son noktayı değerlendirmek üzere bir toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda İDMİB Başkanı Şenocak AA’ya yaptığı değerlendirmede, yıl boyunca belirli zaman dilimlerinde İDMİB’in alt sektörleri ile ilgili toplantılar yaptıklarını, bu toplantılarda ekonomi, son trendler, Türk Eximbank kredileri ile ilgili sunumların yapıldığını ve gelen taleplerin değerlendirildiğini söyledi.

Şu anki yaptıkları bu toplantıda, ayakkabı sektöründen gelen talepleri ele alarak yıllık yol haritası ve tanıtım stratejilerini belirleyeceklerini aktaran Şenocak, sektörün son yıllarda sıkıntılar yaşadığını, bu sıkıntıların yanlış planlamalardan kaynaklandığını söyledi. Şenocak, yaşanan bu sıkıntılara rağmen 2019'u önceki yıla göre yüzde 4,6'lık artışla 932 milyon dolarlık ihracatla kapattığını belirtti.

“ÇİN’DE YAŞANAN KORONAVİRÜS SALGINI YURTDIŞINDAN TALEBİ ARTIRDI”

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, Çin’de ortaya çıkan ve salgına dönüşen Koronavirüs nedeniyle ülkede üretim ve ihracatın olumsuz etkilendiğini belirterek, “Çin'de seyahat ve üretim kısıtlamaları var. Bu virüs sorununun 2-3 ay içerisinde çözüleceğine inanıyorum. Türkiye'ye özellikle kısa vadeli eksikliklerin temini için ciddi anlamda bir talep var. Bu sadece ayakkabıda değil, saraciyede de aynı. ABD ve AB ülkeleri, bu 2-3 aylık süreçteki ihtiyaçlarını Türkiye gibi hızlı üretim yapan ve hareket edebilen ülkelerden temin edecektir. Ayakkabı sektörünün 2-3 ay boyunca tam kapasite çalışacağına inanıyoruz." açıklamalarında bulundu.

Açıklamalarını sürdüren Şenocak, 2020 yılında ayakkabı sektörünün ihracatta patlama yapacağını, bu anlamda ciddi manada tanıtım faaliyetleri yaptıklarını ve yılsonu itibarıyla ihracatın en az yüzde 25’lik bir artışla 1,2 milyar dolara ulaşarak rekor kırmayı hedeflediklerini söyledi.

TÜRKİYE’DE AYAKKABI ÜRETİMİNE YATIRIM ARTACAK

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, ayakkabı sektöründe moda ve trendlerin çok hızlı değiştiğini, hem Asya ve Uzak Doğu'da maliyetlerin artması hem de çok hızlı hareket edebilmesi nedeniyle Türkiye’ye yönelik yatırımların artabileceğini söyledi.

TÜRKİYE’NİN AYAKKABIDA HEDEF PAZARLARI ABD VE AFRİKA

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulsabur Endican, yaptıkları toplantının çok önemli olduğunu, sektörün sıkıntılarını ve gelecek planlarını bu toplantı vesilesiyle ele alacaklarını aktardı.

Başkan Endican, Çin’de yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle yeni sezon siparişlerinde artış beklediklerini aktararak, ihracatta normalde de işlerin güzel gittiğini, kayıp yaşanan pazarları yenileriyle telafi etmeye çalıştıklarını söyledi.

2020 yılında hedef pazar olarak da Afrika ülkeleri ile ABD’yi belirlediklerini aktaran Endican, daha önce ayakkabı ihracatı yapılmayan yeni ülkelere de satış yapabileceklerini belirtti.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol