kapat ikonu

KOBİ’lere devlet garantisi

Hazine ve Maliye Bakanlığı aldığı karar, koronavirüs salgınının yol açması beklenen ekonomik risklere karşı işletmelere rahat nefes aldıracak.

  • Ekonomi
  • Kobi
  • 27 Mart 2020 10:49
  • Son Güncelleme: 27 Mart 2020 10:53

Dünyayı etkisi alan koronavirüs salgınının küresel ekonomide yaratacağı en önemli risklerin biri, ticari alacakların ödenememesi olarak geliyor. Türkiye'de bu risk, özellikle ekonominin bel kemiği olarak görülen KOBİ'ler için önemli bir endişe kaynağı durumunda bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketine ek olarak KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortasına ilişkin yeni karar aldı. Alınan karar bu dönemde ticari alacaklarından endişe eden işletmelere rahat nefes aldıracak.

125 MİLYONA KADAR ALACAK SİGORTASI YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan bu karar 1 Nisan'da yürürlüğe girecek ve kararla mevcutta sadece yıllık cirosu 25 milyon lira ve altında olan kurumlara sağlanan "devlet destekli ticari alacak sigortası"nın kapsamı genişletilecek. Böylece, yıllık cirosu 125 milyon liraya kadar olan tüm KOBİ'ler bu imkandan yararlanacak.

Kararın 1 Nisan’da yürürlüğe girmesiyle birlikte, tüm KOBİ'ler ödenmeme riskine karşı ticari alacaklarını sigortalama imkanına kavuşmuş olacak.

KİŞİ BAŞINA 750 BİL LİRA TEMİNAT LİMİTİ SAĞLANACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i 25 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Yapılan düzenleme ile, ticari alacağını sigortalamak isteyen KOBİ'ye, alıcı başına 750 bin liraya kadar teminat limiti sağlanacak. Bu rakam, risk değerlendirme kriterleri dikkate alınarak artırılabilecek. Alacak sigortası, tacir sıfatı taşımayan gerçek kişilere yapılan satışlara teminat sağlamayacak.

Öte yandan, KOBİ’lere, finansal risk yönetimi açısından büyük bir güvence olacak "KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortası" sistemine, devletin verdiği desteğin yanı sıra Türk Reasürans AŞ liderliğinde bu alandaki yerli ve uluslararası şirketler de reasürans desteği sağladı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol