kapat ikonu

Kara liste nedir? Kara listeden nasıl çıkılır? İşte tüm detaylar...

Kara listeye giren müşterilerin, bu listeden çıkmak için neler yapması gerekiyor? Kara liste nasıl sorgulanır? Hepsi ve daha fazlası haberimizde...

Bankaların, kredi kartlarının veya kredilerin ödenmeyen, icra takibi başlayan ay da geciken borçlarının takibi amacıyla oluşturduğu liste, kara liste olarak bilinir. Bu listeye girenlerin, kredi ya da kart istekleri reddedilir. Kara listeye girmiş yani, borçlarını geciktiren ya da hiç ödemeyenlerin yeni borçlar yapmasını engellemek için tüm bankalar bu kişilerin bilgilerini görebilir.

Kara listeye nasıl girilir?

Banka veya finansal bir kurumlar, müşterilerin ödemelerini geciktirmesi halinde 30 günün sonunda bilgilendirme yapar. 60. günde de yazılı ihtarda bulunur. Borcun yine ödenmemesi halinde 90. Gün sonunda yasal takip başlatılarak kişi kara listeye alınır. Kara listeye giren kişi borcunu kapatsa bir uzun bir süre bankalardan kredi çekemez.

Kara liste sorgulaması nasıl yapılır?

Kara listeye giren kişilerin sorgulama yapabilmesi için üç yöntem bulunur:

  • KKB Risk merkezi sorgulama ile kara liste araştırılması
  • Kredi / Kredi Kartı Başvurusu ile kara liste araştırılması
  • Bankaların bildirimde olduğu Merkez bankası ile kara liste sorgulama

KKB Risk Merkezi Raporu, en kolay ve en yaygın kara liste sorgulama yöntemidir. Risk merkezi sorgulama yöntemi için Akbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası ve TEB gibi bankalardan online olarak ya da bu bankaların şubelerine uğrayarak “Risk Merkezi Raporu” alınabilir. Bu rapor ile kara listede olup olunmadığına bakılabilir. Müşterilerin kara listede olup olmadğına dair bilgi alacağı diğer bir yöntem ise müşterisi olduğu bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmaktır. Alınan başvuruyu inceleyen banka yetkilisi, bu kişinin kara listede olup olmadığını görebilir. Kara liste tespitinde en az tercih edilen yöntem ise Merkez Bankası vasatası ile kara liste sorugula işlemidir.

Bu sorgulama yönteminde, MB Genel Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuru yapılır. Genel Müdürlük, dilekçe kapsamında başvuru yapan kişinin tüm bankalardaki kayıtlarını inceler. Bu yöntem yavaş işlemden ötürü en az tercih edilen yöntemdir.

Kara listeden nasıl çıkılır?

Kara listede olduğunu öğrenen bir kişinin kara listeden çıkması nasıl olur? Bu kişilerin ilk yapması gereken iş, kara listeden çıkma işlemini yapmasıdır. Listeden çıkarılan kişi bu listeden çıkarken belirli bir ücret öder. Kara listeden çıkma şartlarını sağlayan ama bu listeden çıkma işlemini yapmayan kişiler krdi ve kredi kartı alamayabilir. Kara listeden çıkma şartlarını sağlayan bir kişi kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu olması için, hareketli bir mevduat hesabı açmalı, düzenli ödemeler yapmalı ve fatura, kira ile diğer ödemelerini banka üzerinden geciktirmeden yapmalıdır.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol