kapat ikonu

İzinsiz müzik kullanımına uygulanan hukuki yaptırımlar nelerdir?

İzinsiz müzik kullanıldığının tespit edilmesi halinde uygulanan hukuki yaptırımlar nelerdir?

Herhangi orijinal bir eser sahibinin hakları Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunuyla muhafaza edilir.

Peki, hak sahiplerinin özgün eser ve fikirlerine saygı duyulmadığı ve telif hakkının ihlal edildiği durumlarda bu suçu işleyen kişiler ne şekilde cezalandırılır? Kanuna göre telif hakkını ihlal eden kişi ya da işletmeler nasıl cezalandırılır?

Bu konuya müzik eserleri üzerinden örnekler vererek açıklık getiren RTP Medya Genel Müdürü Yasin Gökçek, işletmelerin izinsiz kullandıkları müziklerin tespit edilmesi durumunda ne gibi yaptırımlarla karşılaşabileceklerini anlattı.

İzinsiz müzik kullanımına uygulanan hukuki yaptırımlar nelerdir?-1

“İzinsiz müzik yayını yapılan işletme sahibine 1-9 yıl arası hapis cezası”
Bu tip durumlarda uygulanan hukuki yaptırımlardan bahseden Gökçek, “Şirketsiniz, halka bir satış alanınız var ve burada izinsiz olarak müzik yayını yaptınız ve bu durum da tespit edildi. 5846 sayılı yasa kanunu hükmüne göre 1 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası alırsınız.

Telif hakkı ihlali işletmelerin saygınlığına zarar verebilir
İzinsiz müzik kullandığının tespit edilmesi durumunda verilen hapis cezasının Türkiye’de genellikle para cezasına çevrildiğini ifade eden Gökçek, bu durumun tespit edilmesinin ardından şirketlerin ve kurumların ciddi düzeyde zedelenebileceği durumlarla karşılaşabileceğini de sözlerine ekledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol