kapat ikonu

İş Bankası’ndan koronavirüse karşı destek paketi

İş Bankası, müşterilerinin koronavirüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi için destek paketi hazırladığını açıkladı.

Türkiye İş Bankası, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ekonomik destek paketini devreye aldı.

İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Çin’de ortaya çıkıp Türkiye'de de hızla yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgını nedeniyle devreye aldığı ekonomiye destek paketini açıkladı.

Açıklanan pakete göre, müşterilerin 30 Nisan'a kadar ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar ertelenmesine imkan tanınacak.

Açıklamada, salgın dolayısıyla mali açıdan olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM ve perakende sektörleri olmak üzere tüm sektörlerde her bir ihtiyaç vaka bazında değerlendirilip ödemesiz dönem dahil gerekli tüm desteğin verileceği belirtildi.

KOBİ'LERE DESTEK VERİLECEK

Destek kapsamında, KOBİ'lerin ve mikro işletmelerin, tabanda yaygın yararlanılmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerini yerine getirirken sıkıntı yaşamamaları amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecek.

Maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin gelecek 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.

EFT VE HAVALE İŞLEMLERİNDEN ÜCRET ALINMAYACAK

İş Bankası açıklamasında, dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir banka müşterisinden ücret almayacağını açıkladı.

Öte yandan, sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek. POS ve Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.

KREDİ ÖDEMELERİNİ ÜÇ AY ERTELEME KARARI

Banka, bireysel müşterilerin, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca erteleyecek.

İş Bankası açıklamasında, “Bu tedbirler manzumesi ile sınırlı olmamak ve başta işini kaybeden vatandaşlara sağlanacak kolaylıklar olmak üzere, ‘Türkiye’nin Bankası’ olarak ülkenin içine girdiği zorlukları aşmak için yapıcı ve çözümcü anlayışını bugüne kadar olduğu gibi sürdürerek her türlü ilave tedbiri alacak.” İfadelerine yer verdi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol