kapat ikonu

İngiltere diken üstünde! Halk stok yapmaya başladı

İngiliz halkı, anlaşmasız Brexit'e karşı evinde yiyecek, içecek ve ilaç stoklamaya başladı.

  • Dünya
  • 11 Temmuz 2019 15:09
  • Son Güncelleme: 11 Temmuz 2019 15:12

Birleşik Krallık’ın anlaşmasız Brexit’ine karşı İngiliz halkının, evlerinde yiyecek, ilaç ve giyecek stokladığı iddia edildi.

Halk stok yapıyor

Araştırma şirketi Blis’in gerçekleştirdiği ve Business Insider’ın sonuçlarını yayınladığı çalışmada, İngiliz halkının yüzde 40’ının, ülkelerinin Avrupa Birliği’nden (AB) Brexit ile ayrılması sonrası felaket senaryoları için hazırlık yaptığı ileri sürüldü.

Olası bir AB’den ayrılık durumuna karşı tedbir alan halkın yüzde 56’sının evlerinde yiyecek stokladığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre, felaket senaryolarına karşı hazırlık yapanların yüzde 44’ü ev araç ve gereçleri stoklarken, yüzde 37’si ise ihtiyaç duyacağını düşündüğü ilaçları stokluyor. Halk, 31 Ekim’de gerçekleşmesi muhtemel ayrılık sonrası ülkede ciddi bir kıtlık yaşanabileceğini ve fiyatların çok yükseleceğini düşünerek giyecek ve yiyecek depoluyor. Tedbir alanların yüzde 28’inin yedek giysi ile ayakkabı satın aldıkları belirtildi.

Brexit May’i koltuğundan etti

İngiltere’de 2016’da düzenlenen ve Brexit yani AB’den ayrılma kararının çıktığı referandum sonrası ülkenin başbakanı Theresa May olmuştu. Fakat May’in AB ile vardığı ayrılık anlaşması İngiliz parlamentosu tarafından üç kez reddedildi. Bunun üzerine istifa kararı alan Mayin yerine iktidarda olan Muhafazakar Parti içerisinde liderlik yarışı başladı. Son anketlere göre, yarışı İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson önde götürüyor. İkinci aday ise mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt. Her iki aday da AB ile yeni bir anlaşma sağlansa da sağlanmasa da, 31 Ekim tarihinde Brexit kararını uygulayarak İngiltereyi birlikten çıkarmayı vaat ediyor.

Ayrılma 31 Ekim’e ertelendi

Brexit'in normal şartlarda Mart ayında gerçekleşmesi gerekirken alınan bir erteleme kararı ile son tarih 31 Ekime çekilmişti. Business Insider'ın haberine göre, 31 Ekim'de İngiltere'de market raflarının boşalması olasılığı, Mart ayına göre çok daha yüksek. Firmalar artacak talebi karşılamak için üretimlerini depolayacak alanları Mart ayında çok daha rahat temin edebilmişti fakat bu alanların çoğu yılbaşı sezonu için çoktan tutuldu. Bu durumda şirketler Ekim ayı için üretim yapmak isteseler bile depolama alanı bulamayacaklar.

Halk yiyecek ve içecek konusunda endişeli

Yiyecek ve İçecek Federasyonundan bir sözcü anlaşmasız Brexit durumunda bazı yiyeceklerin hızla tükeneceği konusunda İngiliz halkını uyardı. Birkaç hafta içinde tüketicilerin bazı ürünlerin piyasada bulunamadığını göreceğini belirten sözcü özellikle sınırlı raf ömrüne sahip ürünlerde bu riskin daha yüksek olduğunu kaydetti.

Araştırmaya göre, İngilizlerin yüzde 55'i de Brexit sonrası harcanabilir gelirlerinde düşüş bekliyor.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol