kapat ikonu

İki bölgesel Fed başkanı faiz indirimine karşı

Atlanta ve Richmond Fed başkanları, Temmuz toplantısında indiriminin gerekli olmayabileceğini düşünüyor.

  • Finans
  • Yatırım
  • 12 Temmuz 2019 09:17
  • Son Güncelleme: 12 Temmuz 2019 09:18

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Perşembe günü yaptıkları açıklamalarda, ekonominin oldukça iyi gittiğini ve enflasyonun yüzde 2 hedef seviyesinin yakınında seyrettiğini belirtti. İki başkan, 30-31 Temmuz’da gerçekleştirilecek politika toplantısında merkez bankasının faiz indirimine gidebileceğine ilişkin artan görüş birliğinin aksine değerlendirmelerde bulundu.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmayan her iki bölgesel Fed başkanı, Fed Başkanı Jerome Powell'ın da dikkat çektiği Dallas Fed'in düzeltilmiş ortalama enflasyon göstergesini işaret etti. Fiyatları söz konusu ayda en fazla düşen ve yükselen kalemlerin belli bir değişim oranını kesen bu endeks son aylarda yüzde 2 civarında seyrediyor.

Piyasalar, Jerome Powell'ın Çarşamba ve Perşembe günü Kongre'de yaptığı ve küresel yavaşlamanın artmasından kaynaklanan risklere dikkat çektiği konuşmalarının ardından Temmuz ayındaki FOMC toplantısında bir faiz indirimini tamamen fiyatlamış durumda ve 50 baz puanlık bir artış ihtimali de bu fiyatlamalarda güçlendi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol