kapat ikonu

İhtiyat akçesi nedir? Merkez Bankası’nda ne kadar ihtiyat akçesi var?

Bütçe komisyonun aldığı karar ile ihtiyat akçesinin hazineye aktarılacak. Peki İhtiyat akçesi nedir ve Merkez Bankası’nda ne kadar ihtiyat akçesi var?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yüzde 20’lik ihtiyat akçesini hazineye aktarma kararı aldı. Bu karar sonrası ihtiyat akçesinin ne olduğu ve MB’deki önemi merak konusu oldu. İşte kara gün parası olarak bilinen ihtiyat akçesinin önemli ve anlamı…

İhtiyat akçesi, Merkez Bankası’nın saf karının yüzde 20’lik oranını, ekonomik dar boğazlarda ve zor zamanlarda kullanmak üzere ayırdığı paydır. Bu kavram özel şirketler ve bankalarca da sıkça kullanılır. Peki MB’de ne kadar ihtiyat akçesi var?

Merkez Bankası’nda ne kadar ihtiyat akçesi var?

Merkez Bankası’ndaki ihtiyat akçesinin varlığına dair bilgi sahibi olduğunu ileri süren bir kaynak, 2018 yılının son aylarından itibaren toplam 27,5 milyar TL ihtiyat akçesi bulunduğunu belirtti. Kaynak, bu oranın 2019’un ilk aylarından bugüne kadar ise 40 milyar TL seviyesine çıktığını iddia etti. Hükümet, ihtiyat akçesini hazineye aktararak, bütçenin iyileştirilmesini ve güçlendirilmesini arzuluyor.

TBMM, ihtiyat akçesinin hazineye devredilmesine karar verdi

Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB), yıllık safi kar oranının yüzde 20’sinin ihtiyat akçesine ayrılması konusundaki hüküm kaldırılıyor.

İhtiyat akçeleri bundan sonra kara katılacak

Hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden yüzde 6 oranında ilk kar hissesi hissedarlara dağıtılmaya devam edilecek. Bunun ödenmesinden sonra kalan miktarın yüzde 10'u, "fevkalade ihtiyat akçesi" yerine, ihtiyat akçesine aktarılacak.

Son yıl karından ayrılan ihtiyat akçesi hariç, birikmiş ihtiyat akçeleri her yıl kara katılarak dağıtılabilecek.

Tamamı Hazineye verilecek

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar ayrılmış bulunan ihtiyat akçelerinin tamamı, birikmiş fevkalade ihtiyat akçelerinin ise son yılın karından ayrılan kısmı hariç tamamı Genel Kurul kararı aranmaksızın Hazineye verilecek.

MBden birikmiş ihtiyat akçesi kararıMB’den birikmiş ihtiyat akçesi kararı
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol