kapat ikonu

İhracat iklimi pozitif seyrini devam ettirdi

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi, Nisan 2019’da 52.2 seviyesinde gerçekleşerek pozitif seyrini devam ettirdi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi, 2019 yılı Nisan ayında 52.2 seviyesinde gerçekleşerek pozitif seyrini sürdürdü. Endeks, Mart ayında 52.3 düzeyinde gerçekleşmişti.

Eşik değer olan 50'nin üzerinde ölçülen tüm rakamların ihracat ikliminde iyileşmeye, altında kalan değerlerin ise bozulmaya işaret ettiği endeks sonuçları, Türk imalatçılarının ihracat ikliminde nisanda da pozitif bir seyir izlendiğini ortaya koydu. İhracat talebindeki bu güçlenmeyle birlikte mevcut iyileşme trendi, 6 yılı geride bıraktı.

Talep Avrupa’da canlandı, ABD’de yavaşladı

Sonuçlara göre, kilit Avrupa pazarları, son dönemdeki ılımlı yavaşlamanın ardından nisanda büyümenin canlanmaya başladığına yönelik belirtiler gösterdi.

Almanya'da ekonomik aktivitedeki genişleme, martta son 69 ayın en düşük hızında gerçekleştikten sonra nisanda hafif ivmelenme kaydetti. Benzer şekilde, Birleşik Krallık'ta da üretim mart ayındaki yatay seyrin ardından ikinci çeyreğin başında hafif çapta iyileşme gösterdi. Fransa ise büyüme patikasına geri döndü.

Avrupa'da zayıflığın devam ettiği bölgeler arasında ekonomik aktivitenin daralma gösterdiği İtalya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti yer aldı.

ABD'den gelen talep ise nisan ayında yavaşlamaya devam etti. Aktivite üst üste ikinci ay ivme kaybederek nisanda yaklaşık son 2 yılın en düşük büyüme temposunu sergiledi. Hem dünyanın en büyük ekonomisi hem de Türk imalat ihracatının en önemli pazarlarından biri olarak ABD'deki ekonomik trendlerin, Türk ihracat siparişleri üzerinde kuvvetli etkisinin bulunduğu görüldü

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol