kapat ikonu

Halkbank konut kredisi yapılandırma masrafları ve faiz oranları

Halkbank'tan daha önce kredi kullanmış biri yapılandırma sürecinde neler yapmalıdır? Halkbank konut kredisi yapılandırma masrafları ne kadar tutar?

Halkbank diğer iki kamu bankasıyla birlikte ağustos ayında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına indird.i. Bu kampanya kapsamında Halkbank, 500 bin TL'ye kadar olan krediler için 15 yıl vade seçeneğine kadar yüzde 0,99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. Daha önce yüksek faiz oranı ile kredi çeken vatandaşların bütçeleri bu sayede kolaylığa girmiş oldu. Bankaların yaptığı açıklamaya göre, ekim ayı itibarıyla kapmpanya döneminde önce kredi çekenler için yapılandırma başladı. Duyuru sonras vatandaşlar, kamu bankalarına başvuru yapmaya başladı. Yapılandırma bünyesinde 500 bin TL seviyesine kadar olan ve bu yılın ağustos ayından önce çekilmiş olan krediler yüzde 0,99 faiz oranı ile yeniden yapılandırılacak.

Halkbank konut kredisi yapılandırma masrafları

Konut kredisi yapılandırma işlemleri kapsamında bankalar, eski kredi borcunun kapatılması nedeni ile erken ödeme cezası veriyor. Bu ceza 36 ay vadeli ve üzeri konut kredileri için yüzde 2, 36 aydan daha küçük olan krediler için de yüzde 1 olarak belirlenmiştir. Öte yandan yeniden kredi kullanıldığı için buna bağlı olarak dosya masrafları ve sigorta ücretleri de ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte var olamak isteyenler masraflarını doğru bir şekilde hesaplayıp yapılandırma haklarını kullanmalıdır. Bazı kredilerde yeniden yapılandırma masrafları eski borcun üzerine çıkabiliyor.

Halkbank konut kredisi yapılandırma hesaplama

Halkbank'ta yeniden yapılandırma kapsamında, yüzde 0,99 faiz oranıyla 100 bin TL miktarında konut kredisi 10 yıl vade ile yapılandırıldığında, kredinin aylık ödeme tutarı 1430 TL olurken, toplam ödeme tutarı da 171.300 TL olarak hesaplanmaktadır.

Etiketler
İlişkili Haberler
KOSGEB kredisi nedir? KOBİ'ler destek kredisini nasıl çekebilir?KOSGEB kredisi nedir? KOBİ'ler destek kredisini nasıl çekebilir? Havale ve EFT nedir, hafta sonları havale ya da EFT yapılabilir mi?Havale ve EFT nedir, hafta sonları havale ya da EFT yapılabilir mi?
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol