kapat ikonu

Hakan Atilla'dan Borsa İstanbul açıklaması: İki sıfır atılacak!

Borsa İstanbul Genel Müdürü Atilla, Borsa İstanbul'un endeksten 2 sıfır atacağını söyledi.

  • Dünya
  • Piyasalar
  • 21 Şubat 2020 11:15
  • Son Güncelleme: 21 Şubat 2020 11:21

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, borsanın halka arzı için yıl bitmeden hazır olacaklarını ve gündemlerine alacaklarını söyledi. Öte yandan Hakan Atilla, Borsa İstanbul'dan 2 sıfır atmayı planladıklarını söyledi.

Akşam seansında ortalama 200 milyon TL işlem geçtiğini ve gidişattan memnun olduklarını ifade eden Atilla, Borsa İstanbul'u Finans Merkezi'ne taşıma niyetleri olduğunu ve taşınmanın 2022, 2023'ü bulacağını söyledi.

BORSA İSTANBUL: İKİ SIFIR ATILACAK

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada endeksten 2 sıfırın 27 Nisan'da atılacağı belirtildi.

Borsa İstanbul endeksten iki sıfır atılmasına ilişkin olarak yaptığı duyuruda söz konusu uygulamanın 27 Nisan 2020'de devreye alınacağını bildirdi.

Açıklamada BIST 30 ve BIST 100 endeksleri başta olmak üzere, Borsa tarafından hesaplanan BIST Pay Endekslerinin ulaştıkları seviyeler dikkate alınarak, TL olarak hesaplanan “Fiyat ve Getiri Endeksleri”nden iki sıfır atılmasına karar verildiği belirtildi.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi; "Uygulamanın planlanan devreye alım tarihi 27.04.2020 olup endekslerden iki sıfır atılmasıyla birlikte endeks değerinin virgülden sonra iki hane gösterilmesine devam edilecek. Uygulama tarihi itibarıyla ilgili endekslerin bölen değerleri 100’le çarpılarak endeks değerlerinin iki sıfır atılmış olarak hesaplanması sağlanacak, geçiş tarihinden önce hesaplanmış endeks değerleri ise 100’e bölünmek suretiyle endekslerin başlangıç tarihlerindeki başlangıç değerleri ve tarihsel endeks değerleri güncellenecek."

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol