kapat ikonu

Hakan Atilla’dan borsa açıklaması: Uzun vadede daha çok kazandırıyor

Hakan Atilla’dan borsa açıklaması geldi. “Yatırımcılar, uzun vadede altından da dövizden de daha çok getiri elde edebiliyor” ifadelerini kullandı.

Borsa İstanbul Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hakan Atilla’dan borsa açıklaması geldi. “Borsada kısa vadeli al-satlar yerine, detaylı analiz yapan yatırımcılar, uzun vadede altından da” ifadelerini kullandı.

Hakan Atilla, yatırımcıların uzun vadeli bir bakış açısıyla pay piyasasına yaklaşması gerektiğini vurguladı. Konu ile ilgili örnek veren Atilla, “Çocuğunun geleceği için 18 yıl önce her ay bir çeyrek altın satın alan bir kişinin birikim tutarı bugün yaklaşık 100 bin lira yapıyor. Bu kişi vadeli döviz mevduat hesabı açıp, aynı tutara denk gelen miktarda dolar alıp vadeli mevduatın üzerine eklese birikim tutarı 75 bin liraya ulaşacaktı. Halbuki, temettü verimi yüksek olan 10 şirkete yatırım yapsa, elde ettiği temettü gelirleriyle yine hisse yatırımı yaptığı varsayımıyla bugünkü birikimi hem altının hem dövizin neredeyse toplam getirisine, yaklaşık 170 bin liraya ulaşıyor. Dolayısıyla borsada kısa vadeli al-satlar yerine, detaylı analiz yapan yatırımcılar uzun vadede altından da dövizden de daha çok getiri elde edebiliyorlar. Son 18 yılda temettü verimi yüksek şirketlere yatırım iyi kazandırdı” dedi.

Borsanın halk tarafından daha çok anlaşılması ve sahiplenilmesi gerektiğini belirten Hakan Atilla, “Borsayı uzun vadeli düşünen ve finansal göstergeleri güçlü şirketleri seçen yatırımcıların beklentilerinin karşılanacağına inanıyorum” diye ekledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol