kapat ikonu

HAARP projesi nedir? Deprem yaratır mı?

İstanbul'da art arda yaşanan depremler akıllara farklı komplo teorilerini getirdi. Bunların başında da HAARP projesi geliyor. Peki HAARP nedir, depremlerin sebebi bu mu?

Bir ABD projesi olan HAARP projesi hakkında çok fazla söylenti olmakla beraber kesin olarak nasıl bir proje olduğu ve ne amaçla kullanıldığı bilinmemektedir. Dünya üzerinde yaşanan depremlerde sık sık gündeme gelen HAARP projesi İstanbul’da yaşanan depremlerle tekrar gündeme geldi. İşte bu gizemli projenin ne işe yarayabileceğinin farklı görüşleri detayları ve komplo teorileri.

HAARP nedir?

HAARP, Türkçe’ye “yüksek frekanslı etkin güneşsel araştırma programı’ olarak çevrilen ABD’nin Alaska eyaletinde Gakona kasabasındanda kurulmuş bir tesistir. Atmosferin katmanlarından olan İyonosfer’in özellikleri hakkında araştırmalar yapmak gerekirse radyoaktif ve termonükleer dalgaları kontrol edip kendi çıkarları için kullanmak amacıyla kurulduğu söylenir. Yine iyonosfer ısıtılarak bir takım değişiklikler yapmak ve bunun etkilerini incelemek için de kurulduğu söylenir.

ABD savunma bakanlığı Pentegon tarafından kontrol edilir ve ABD ordusunun emrindedir.

HAARP projesi, ABD ordusu, Alaska Fairbanks Üniversitesi ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA tarafından finanse ediliyor. En bilinen yönü ise yüksek frekansta çalışan güçlü radyo frekans verici tesisi veya iyonosfer ısıtıcısı tesislerinin olduğudur. Bu tesisler iyonosfer hareketleri incelemelerinde bulunacak.

HAARP projesinin bilinen amacı atmosfer ve iyonosfer tabakasındaki termonükleer ve radyoaktif dalgaları zenginleştirip kontrol ederek gerektiğinde elektromanyatik vuruşlar gerçekleştirmek. Radar sistemlerini geliştirmek, ABD Donanması, ordusu ve denizaltılarıyla haberleşmeyi sağlamak, yeraltının tomografik yapısını belirlemek, petrol ve doğalgaz yataklarını belirlemek, yapılacak olan füze saldırılarını havada imha etmek gibi amaçları bulunduğu biliniyor. AFAD uyardı: İşte deprem anında yapılacaklar!AFAD uyardı: İşte deprem anında yapılacaklar!

HAARP Projesi faaliyetleri ABD tarafından 2013 Mayıs ayında geçici olarak durdurulduğu duyurulmuştu. Bu geçici sürenin 2014 Mayıs’ına kadar süreceği de belirtilmiş. Ağustos 2015 yılı itibariyle de proje tesisi tamamen Alaska Fairbanks Üniversitesine devredilmiştir.

HAARP projesi nedir? Deprem yaratır mı?-1

HAARP projesi komplo teorileri

HAARP Projesi ile ilgili değişik ve birçok komplo teorisi de bulunmaktadır. Bunlara değinecek olursak şöyle diyebiliriz.

Bu proje yapay depremler oluşturma, etki alanı sınırlı belirli bir bölgede haberleşmeyi komple kesmek, elektronik cihazların çalışmasını durdurmak, iklim koşulları ve hava olaylarına müdahale etmek, büyük depremlere müdahalede bulunup parçalara ayırarak etkisini en aza indirmek gibi komplo teorileriyle de anılmaktadır. Bizde en çok merak uyandıran konu ise depremlere etkisinin ne olduğudur. Yapay depremler oluşturma komplo teorisi gerçek midir ve yer kabuğuna etkisi nedir şeklinde. Çünkü yine o teorilere göre Türkiye’de gerçekleşen 17 Ağustos depreminde HAARP’ın etkisinin olduğu söylenir.

HAARP projesi depremleri tetikler mi? HAARP projesi hava olaylarını kontrol mu ediyor?

HARP Projesi karşıtı ABD’li bilim adamı Rosalie Bertell 1996 yılında HAARP Projesinin ABD ordusu tarafından silah gibi kullanıldığını iddia ederek dünyayı uyarmıştır. Bunun yanında Kanadalı ekonomist ve aynı zamanda yazar olan Michel Chossudovsky bir kitabında HAARP Projesinin doğal afetlere yol açabilecek bir kapasiteye sahip olduğunu duyurmuştur. Bunlar sel, fırtına, kuraklık, deprem gibi felaketler olabilir.

Öte yandan HAARP karşıtı açıklamalarda gündemde yerini alıyor. Karşıt açıklamalarla gündeme getirilen HAARP’ın neden olabileceği tehlikelerden de bahsedecek olursak; iklim değişikliklerine neden olacak, buzulları eritebilecek, ozon tabakasıyla oynayabilecek, dünyanın her yerinde yapay depremler yaratabilecek, okyanus dalgalarını kontrol edebilecek, dünya enerji kuşaklarıyla oynayabilir bu da insan biyolojisini değiştirebilir gibi bir çok yıkıcı etkisinden bahsedilmektedir.

Bir başka iddia da HARP Projesinin, Türkiye, İran, Pakistan, Yunanistan, Filipinler ve Haiti gibi ülkelerde bazı deprem ve ruhsal hastalık felaketlerine sebep olduğu söylenmektedir.

HAARP projesi nedir? Deprem yaratır mı?-2

Angels Don’t Play This HAARP isimli kitabın yazarı Nick Begich, HAARP’ın depremlere neden olabilecek faaliyetleri, atmosferdeki hava olaylarını ve insan zihninin kontrol edilebilme silahı olarak görev yapabileceğini belirtiyor.

Rus askeri dergisi de iyonosfer tabakasında çalışmalar yapmanın dünya manyetik kutuplarına zarar verebileceğinden ve elektron hasarına neden olabileceğinden, bunun da dünya için hiç iyi olmayacağından bahsediliyor.

Alaska Devlet Yasama Organı ve Avrupa birliği Parlamentosu HAARP Projesinin doğaya etkileri nelerdir ile ilgili oturumlar düzenlediler. Minnesota Eyaleti eski Valisi ve komplo teorisyeni Jesse Ventura, oturumda HAARP Projesinin zihin kontrolü ve hava olaylarını değiştirme amaçlı kullanılıp kullanılamayacağıyla ilgili bazı sorular sordular. Yine Ventura, bu proje sesisi alanına girmek istemiş ve bazı gözlemler yapacağını söylemiştir. Ancak talep ABD hava kuvvetleri tarafından reddedilmiştir.

Fizik alanında bilinen Bernard Eastlund, HAARP projesinin hava olaylarını etkileyebileceğini ve yönlendirebileceğini, uydu sistemlerini devre dışı bırakabilecek güce sahip olduğunu belirtmiştir.

HAARP Projesi ile ilgili bir çıkış da Türk Bilim İnsanı Ümran Savaş İnan yapmıştır. Projeyle ilgili komplo teorilerinin yersiz olduğunu söylemiştir. Bu sistemin dünyanın hava sistemlerini, iklim koşullarını ve atmosferi kontrol edebilecek güçte olmadığını, ışın saçma gücü olsa bile bir hava olayı olan şimşek çakma ile kıyaslanamayacak kadar güçsüz olduğunu belirtmiştir.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol