kapat ikonu

Filli Boya'nın yeni sahibi belli oldu! İşte satışa dair tüm detaylar...

Japon firma Nippon Paint Holdings, Türkiye'nin önde gelen boya markası Filli Boya'nın da içinde olduğu Betek Boya'nın hisselerini satın aldı.

Japonya firması olan Nippon Paint Holdings, Türkiye’nin en önemli boya markası olan Filli Boya’nın da içinde olduğu, dekoratif boya ve yalıtım sistemleri şirketi Betek Boya ile iştiraklerine ait hisselerinin alımlarını tamamladığını açıkladı. Filli Boya markasını içinde barındıran Betek Boya’nın Japon Nippon Paint'e satışı resmen tamamlandı.

Firmanın değeri ne kadar?

Nippon tarafından yapılan açıklamaya göre; Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin toplam satın alma bedeli 1,4 milyar lira oldu.

Firmanın borçları da hesaplandığında işletme değerinin 2,39 milyar TL olduğu belirtildi. İşlemlerin tamamlanması sonrası Nippon, mevcut borcun finanse edilmesi sebebi ile Betek Boya'ya sermaye artırımı sağlayacak.

Filli Boya hakkında

Betek Boya, 1988’de kuruldu. Sektöre ilk girdiği yıllarda inşaat malzemeleri satan firma, farklı alanlarda faaliyet gösterdi. Firma, 1993 yılında Avrupa’nın en büyük boya markası olan Caparol ile teknolojik işbirliği yaptı. Bu işbirliği sonrasında Filli Boya markası doğdu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol