kapat ikonu

FED 9 yeni merkez bankasıyla yeni swap hattı oluşturacak

ABD Merkez Bankası (FED), Avustralya, Brezilya, Danimarka, Kore, Meksika, Norveç, Yeni Zelanda, Singapur ve İsveç merkez bankalarıyla swap hatları oluşturacak.

ABD Merkez Bankası (FED), küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için daha önce dünyanın en büyük büyük merkez bankalarıyla oluşturduğu swap hattından sonra, şimdi de 9 farklı merkez bankasıyla daha swap hatları oluşturma kararı aldı.

ABD Merkez Bankası’ndan (FED) yapılan açıklamada, daha önce diğer merkez bankalarıyla kurulan bu swap hatlarının küresel ABD doları fonlama piyasalarındaki gerilimleri azaltmaya yardımcı olduğu, yurt içi ve yurt dışında hane halkıyla işletmelere kredi temini sağlanmasının üzerindeki etkileri hafiflettiği ifade edildi.

SÖZ KONUSU BANKALARA 60 MİLYAR DOLAR LİKİDİTE SAĞLANACAK

FED’in söz konusu açıklamasında, Avustralya, Brezilya, Danimarka, Kore, Meksika, Norveç, Yeni Zelanda, Singapur ve İsveç merkez bankalarıyla da yeni ve geçici swap hatları oluşturduğu kaydedildi.

Bu swap hatlarıyla Avustralya, Brezilya, Kore, Meksika, Singapur ve İsveç merkez bankalarının her birine 60 milyar dolara yakın likidite desteği sağlanacağı belirtilirken, Danimarka, Norveç ve Yeni Zelanda merkez bankalarının her biri için 30 milyar dolarlık likidite sağlanacağı aktarıldı.

LİKİDİTE DÜZENLEMELERİ 6 AY SÜREYLE UYGULANACAK

FED’in söz konusu açıklamasında, ABD doları likidite düzenlemelerinin 6 ay süreyle uygulanacağını belirtildi.

FED, daha önce Avrupa Merkez Bankası (ECB), Kanada, İngiltere, Japonya ve İsviçre merkez bankalarıyla benzer swap hatları kurmuştu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol