kapat ikonu

Evde bakım maaşı ne kadar? İşte detaylar...

Evde bakım maaşı almak isteyenlerin hangi şartları sağlaması gerekiyor? Bu maaşı almak isteyenlerden hangi belgeler isteniyor? Hepsi ve daha fazlası haberimizde...

Evde bakım maaşı almak isteyenlerin evinde bakıma muhtaç hasta ya da engelli birinin olması gerekiyor. Maaşı alan kişinin de bahsi geçen muhtaç kişinin bakımını üstlenmelidir. Başka birinin yardımı olmadan giyinemeyen, yeme-içme ve tuvalet ihtiyacını gideremeyenlere bakan kişiler, bakım maalı alırlar. Bakım maaşı tuturı asgari ücrete gelen son zamla birlikte, 1.219 TL olmuştur.

Evde bakım maaşının özellikleri

Evde bakım maaşına evinde yaşayan bir bireyde, yüzde 50 engelli raporu olan herkes başvurabilir. Bu maaşı alanlar arasında bazı usulsüzlükler tespit edildiği için bu maaşı alanlar sıkı denetime tabi tutulmaktadır. Hanesinde, başkaları olmadan temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak derecede hastası ya da engelli bireyler bulunan herkes bu maaşı almak için başvuruda bulunabilir.

Maaşı alabilmek için başvurular, ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılır. Başvurular, Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik kapsamında ele alınır. Maaş bağlandıktan sonra, maaşın bağlandığı kişiler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın merceği altında incelemeye alınır.

Evde bakım maaşı alma şartları

Evde bakım maaşı alabilmek için bazı kriterlere uymak gerekir. Bunlar iu şekildedir:

 • Muhtaç olunduğuna dair sağlık raporu
 • En az yüzde 50 engelli olunması
 • Ağır engel durumu ibaresinin yanında evet yazması
 • Engelli ise başkası olmadan hayatını sürdüremeyeceğine dair delil
 • Evdeki kişi başı asgari ücretin 2/3’ünü geçmemesi
 • Hane gelirinin kişi başına 606 TL’den az olması

Evde bakım maaşı almak için istenen belgeler

Evde bakım maaşı başvuru sırasında istenen belgeler şu şekildedir:

 • Bakıma muhtaç kişi ile bakıcı konumundaki kişinin kimlikleri ve kimlik fotokopileri
 • Devlet hastanesinden alınmış engelli heyet raporunun aslı ve fotokopisi
 • Bakıma muhtaç kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • Bakıma muhtaç kişiye ait öğrenim durumunu bildirir belge
 • Bakıma muhtaç kişinin vasisi varsa, vesayete ilişkin mahkeme kararı celbi fotokopisi
 • Bakıma muhtaç kişinin anne, babasının boşanmış olması halinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı
 • Bu belgelerin hazırlanması halinde başvurular alınabilmektedir

Evde bakım maaşının sonuçlanma süreci

Evde bakım maaşına yapılan başvurular, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından ailelere yapılan ziyaretler sonucu onaylanır. Başvuruların ulaşmasından sonra, bakıma muhtaç olduğu belirtilen kişinin evine üç sosyal çalışmacı gönderilir. Ayrıca bu kişilerin yanında görüşleri alınmak üzere; fizyoterapist, doktor, çocuk gelişimci, hemşire ve sağlık memuru da aileyi ziyaret eder. Bu ziyaretler sonrası hazırlanan rapor sonrası, yaklaşık 3 ila 6 arasındaki süreç sonunda maaş bağlanıp bağlanmayacağına karar kılınır.

Evde bakım maaşı ne zaman yatırılır?

Evde bakım maaşı alınma zamanları, PTT üzerinden her ayın 25’ine kadar belirlenen zamanı kapsar. Maaşı almaya hak kazanılan tarih bazı alınarak PTT’de yoğunluk oluşmaması için farklı tarihlerde maaşlar verilir

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol