kapat ikonu

Ev hanımlarını mutlu edecek haber! Hiç çalışmayan ev hanımları emekli olabilecek

Emekli olmak isteyen ev hanımları 25 yıl evli kalmak ve 50 yaşını doldurmak kaydı ile emekli olabilecek. Peki ev hanımlarının emeklilik şartları nelerdir?

Yaşlılık dönemlerinde emekli olup, rahat etmek Türkiye’deki her vatandaşın hayalidir. Çalışma hayatını tamamlayan ve prim gününü dolduran vatandaşlar, emekli olmaya hak kazanırken, devletten de bu konuda büyük bir hamle geldi. Bundan böyle hiç çalışma hayatı olmasa da ev hanımları emekli olabilecek. 2020 Ocak ayı içerisinde emeklilik için kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunuldu. Buna göre, en az 25 yıl evli kalan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan kadınlara emeklilik şansı verilecek. 2020 yılında yasalaşması beklenen ev hanımlarına emeklilik teklifinin detayları belli olmaya başladı. Peki bu emeklilik hakkından kimler yararlanabilecek? Emekli olmak isteyen ev hanımları neler yapmalıdır? İşte detaylar…

Sigorta girişi bulunmayan ya da herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan ev hanımlarının emekli olmasına dair yasa teklifi düzenlendi. Teklife göre, 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesini düzenleyen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Yasa tasarısının kabul edilmesiyle birlikte, ev hanımları çalışma hayatlarının olup olmamasına bakılmaksızın borçlanarak emekli olabilecekler.

EV HANIMLARININ EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Kanuna göre 2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınların emekliliği için 7.200 prim gününe sahip olunması ve en az 20 yıl çalışma hayatı olması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında, sigorta girişi bulunmayan ya da emekli olacak kadar çalışamayan kadınların emekli olması mümkün olmuyor. Fakat TBMM’ye sunulan yeni yasa tasarısı ile, ev hanımlarının emeklilik prosedüründe değişiklikler yapılacak.

06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu'na sevk edilen yasa teklifine göre, en az 25 yıl evli kalmak şartı ile 50 yaşını doldurduğu halde emeli olamayan ev hanımları, artık emekli olabilecek. Fakat emekli olacak kadınların, yasa teklifinde bulunan şartlara uyması gerekecek. Bu şartlar şunlardır:

• Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması

• Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması

• 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak)

• 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)

• 18 yaşından büyük olmak

• Malullük ve yaşlılık aylığı almamak

• Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLABİLECEK?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı kapsamında ev hanımları çalışmasa dahi borçlanarak emekli olabilecek. Kadınların borçlanarak emekli olabilmesi için doğum borçlanması ve yurt dışında ikamet edilen veya çalışan sürenin borçlanılması olarak belirlenmiştir. Çalışmayan kadın, daha önce hiç sigortası yapılmadığı ve sigorta primi ödenmediği için sigorta primlerini kendisi ödemesi gerekiyor. Prim ödemelerinin her ay düzenli şekilde SGK'ya ödenmesi, ödemeler tamamlandığında da emeklilik işlemlerinin yapılacağı kişiye hatırlatılır. Çalışmayan kadın, SGK prim borçlarını ödeyerek emekli aylığını almaya başlar. Emekliye müjde! Promosyon miktarları belli olduEmekliye müjde! Promosyon miktarları belli oldu

EMEKLİLİK İÇİN ÖDENECEK TUTAR NE KADAR?

2020 yılından itibaren asgari ücrete gelen zamla birlikte prim ödemelerine dair yapılacak işlemlerdeki tutarlarda değişmiştir. Yurt dışı borçlanmasının günlük asgari tutarı 44.14 TL, diğerlerinde ise 31.39 TL. Yasanın kabul edilmesi halinde ev hanımlığı borçlanması yurt dışı borçlanması gibi değerlendirilirse hiç çalışması olmayan ev hanımlarında 7.200 gün için 317.808 TL, doğum borçlanması gibi değerlendirilirse de 226 bin TL ödenmesi gerekecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol