kapat ikonu

Euro Bölgesi genişliyor! O ülkeler de dahil olacak

19 AB ülkesinin oluşturduğu Euro Bölgesi'ne Bulgaristan ile Hırvatistan da katılmak istiyor.

  • Dünya
  • 11 Temmuz 2019 14:30
  • Son Güncelleme: 11 Temmuz 2019 14:33

Avrupa Birliği'nin 19 ülkesinden oluşan Euro Bölgesi’ne Bulgaristan ile Hırvatistan’da katılmak istiyor. Bu iki ülkede katılırsa Euro Bölgesi genişleyecek.

Euro, uluslararası döviz piyasalarında dolardan sonra en fazla işlem gören ikinci para durumunda. Euro Bölgesi’nde ise şu an toplam 19 ülke var.

Başta Almanya, Fransa ve İtalya olmak üzere, İspanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Finlandiya, İrlanda, Lüksemburg ile Portekiz gibi ülkeler, Ocak 1999 itibarıyla ortak para birimi Euro’nun kullanılmasına karar verdiler. Bu tarihten iki yıl sonra Euro’yu ortak para birimi olarak kabul eden AB ülkeleri, aktif bir şekilde bu para birimini kullanmaya başladı.

Hangi ülke, ne zaman Euro’ya geçti?

Başta 11 ülkenin kullanmaya başladığı Euro’ya, 2001’de Yunanistan, 2007’de Slovenya, 2008’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Malta, 2009’da Slovakya, 2011’de Estonya, 2014’te Letonya ile 2015’te Litvanya geçiş yaptı. Bu katılımlar sonrası Euro Bölgesi’ndeki ülke sayısı 19’a ulaşmış oldu.

Euro’yu kullanmayan ülkeler

İngiltere ve Danimarka, AB anlaşmalarından doğan hakları sebebi ile Euro’ya geçmezken, İsveç’te referandum ile Euro’yu kullanmama kararı almıştı. Bu ülkeler haricinde AB üyesi olan Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Macaristan, Polonya ve Romanya kendi para birimlerini kullanmaya devam ediyor.

İki ülke daha Euro Bölgesi’ne katılmak istiyor

Euro Bölgesi’ne dahil olmak için aktif bir çalışma sürdüren iki ülke var. Bunlar Bulgaristan ile Hırvatistan. Bu iki ülke Euro’ya geçmek istediklerini beyan ettiler ama henüz değerlendirme aşamasında olduğu belirtildi.

AB’ye 2007’de dahil olan Bulgaristan, Euro para birimine geçişin ilk aşaması olan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na (ERM2) giriş için geçen yıl başvurmasına rağmen Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve AB Komisyonu'nun değerlendirmesini bekliyor.

Aynı şekilde AB'ye 2013'te üye olan Hırvatistan'ın da geçtiğimiz günlerde Euro Bölgesi'ne giriş sürecini resmen başlatması, Euronun halen cazibesini sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Euro Bölgesi’ne alınma süresi ne kadar?

Euro Bölgesi’ne katılmak isteyen ülkeler en az bir yıl değerlendirme süresini bekliyorlar. Süreç sonunda ülkenin, döviz kuru mekanizmalarına katılım şartlarına uyup uymadığı belirleniyor. Koşulların tamamlanması durumunda, ülke “Euro Bekleme Odası” olarak adlandırılan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'nda minimum iki yıl bekletiliyor.

Bu sistem ülkelerin para birimleri arasında döviz kurların istikrarlı olması için gerekçi kuralları sağlıyor. Mekanizmada, Euro kullanmayan AB üyesi ülke para biriminin döviz kuru Euro karşısında sabitlenirken, sadece belirlenmiş limitler dahilinde dalgalanmasına izin veriliyor. Burada bahsi geçen döviz kurunun belirlenen dalgalanma oranı yüzde 15 olarak uygulanıyor. Sistem içinde iki yılını tamamlayan ülkelerin, Euro Bölgesi’ne katılıp katılmayacağı belirleniyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol