kapat ikonu

Erdoğan’dan Trump açıklaması: ‘Hızlandırmalıyız’ dedi

Erdoğan’dan Trump ile ilgili açıklama geldi. Erdoğan, “Trump, ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasıyla ilgili çalışmaları hızlandırmalıyız” dedi.

  • Ekonomi
  • 29 Ocak 2020 14:19
  • Son Güncelleme: 29 Ocak 2020 14:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika’ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Türkiye dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Önceki akşam telefonda ABD Başkanı Donald Trump ile görüştüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önceki akşamki konuşmada Sayın Trump, ‘Ekonominizin çok iyi bir noktada olduğunu duyuyorum. İkili ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasıyla ilgili çalışmaları hızlandırmalıyız’ dedi” şeklinde konuştu.

ABD ile Türkiye arasındaki F-35 krizine de değinen Erdoğan, “ABD’nin bizi ortak yaptığı ve birçok parçasını bizden aldığı uçak. Bunlardan 5 tanesini bize vermişlerdi. Daha sonra bu sıkıntılar yaşanınca gönderilmemesi istikametinde karar alındı. Şimdi olay nereye geldi? Ya bu işin parasını bize verecekler ya da uçağı verecekler. Parasını vermiyorsa da dünyada bu işin dibi kurumadı ki... Başka yerden de bulur alır, kendimiz yaparız. Zaten çalışmalarımız, bazı ortak girişimlerimiz var. Bir diğer önemli adım da... ABD seyahatimde son olarak orada Trump da önerimiz üzerine (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert) O’Brien ile (Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim) Kalın Bey’e sizden bir, bizden bir kişi bir araya gelip bunlarla ilgili çalışmaları yürütsünler dedik. Orada biz görevi verdik ama henüz bunlarla ilgili ciddi bir çalışma yok” ifadelerini kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol