kapat ikonu

Endonezya’dan faizde indirim kararı

Endonezya Merkez Bankası, politika faizinde indirime gitti. Banka, haftalık ters repo faizini 25 bp azalttı ve yüzde 5.75’e çekti.

  • Finans
  • Yatırım
  • 18 Temmuz 2019 11:12
  • Son Güncelleme: 18 Temmuz 2019 11:14

Endonezya Merkez Bankası politika faizinde indirime gitti. Buna göre banka, bir hafta vadeli ters repo oranını yüzde 6'dan 25 baz puan indirimle yüzde 5.75 seviyesine çekti.

Geçen yıl altı kez faiz artırımına giden banka tarafından bugün yapılan açıklamada para politikası ayarlaması için daha fazla alan bulunduğu belirtildi.

İki yıldan bu yana ilk kez faiz indiren Endonezya'dan önce Güney Kore'de Perşembe günkü toplantıda faiz indirimine gitti.

Asya'nın en büyük iki gelişen piyasasından gelen genişlemeci adımların ardından Fed'de Temmuz ayı toplantısında faiz indirimine gidebilir.

Fed fonlama vadelilerine göre traderlar Temmuz toplantısında yüzde 67.5 ihtimalle 25 baz puanlık faiz indirimi fiyatlarken, 50 bp indirim fiyatlaması yüzde 32.5 seviyesinde bulunuyor.

Gelişen piyasaların genişlemeci adımlarında Fed'in faiz indirimi beklentilerinin yanında merkez bankalarının küresel ekonomiye ilişkin kötüleşen beklentileri ve yükselen ticaret gerginlikleri de etkili oluyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol