kapat ikonu

Dünyanın en zengini artık Jeff Bezos değil!

Forbes'a göre, Amazon'da yaşanan yüzde 0,7'lik hisse kaybı sonrası Bezos, dünyanın en zengini unvanını başka bir iş insanına kaptırdı.

  • Şirketler
  • 20 Ocak 2020 12:23
  • Son Güncelleme: 20 Ocak 2020 12:26

Dünyanın en büyük online alışveriş platformu Amazon’un sahibi Jeff Bezos, son yıllarda üst üste en zengin insan seçilmişti. Fakat, dünyanın en zengin insanı Bezos, tahtını başka bir iş insanına kaptırdı.

Ekonomi dergisi Forbes’ta yer alan habere göre, 56 yaşındaki Bezos, dünyanın en zengini unvanını kaybederek, tahtını LVMH CEO'su Bernard Arnault’a kaptırdı. Bu değişikliğin nedeninin ise Amazon hisselerinin yüzde 0,7 oranında düşmesi ve LVMH hisselerinin yüzde 0,7 oranında artması olduğu belirtildi.

Amazon hisselerinde Cuma günü yaşanan bu düşüş sonrası Bezos’un kişisel serveti de 760 milyon dolar düşerek 115,6 milyar dolar seviyesine geriledi. LVMH hisselerinin artması sonucu ise Fransız iş insanı Arnault’un kişisel serveti 1,9 milyar dolar arttı.

Yaklaşık 4 ay önce Forbes’e göre net serveti 102 milyar dolar olan Arnault şu anda 117 milyar kişisel servete sahip.

BERNARD ARNAULT KİMDİR?

Louis Vuitton ile Christian Dior tarzında büyük markaların sahibi olan ve “Lüksün Babası” olarak tanınan Bernard Arnault, uzun bir aranın ardından zenginler listesinin zirvesinde yer alan Avrupalı ve Fransız iş insanı oldu.

Yıllardır listenin zirvesinde ABD’li bilişim şirketleri yer alıyordu. Arnault, 2012’de Fransa’da vergi oranlarına artışın gündeme gelmesi üzerine Belçika vatandaşlığına başvurmuştu.

70 yaşındaki Arnault’un sahibi olduğu şirketler arasında Gucci, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen, Stella McCartney, Sergio Rossi, Bottega Veneta, Boucheron gibi güçlü markalar yer alıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol